Optymizm za Odrą nieco mniejszy

RAV
opublikowano: 14-10-2009, 00:00

Zaufanie niemieckich analityków do gospodarki osłabło. Indeks ZEW spadł po raz pierwszy od trzech miesięcy.

Zaufanie niemieckich analityków do gospodarki osłabło. Indeks ZEW spadł po raz pierwszy od trzech miesięcy.

Niemieccy analitycy zaczynają trzeźwiej patrzeć na gospodarkę. Z najnowszych danych instytutu ZEW wynika, że w październiku ich zaufanie do jej kondycji nieco osłabło. Wskaźnik prognoz dotyczących najbliższych sześciu miesięcy spadł do 56 pkt wobec 57,7 pkt we wrześniu. Ekonomiści, którzy prognozowali wzrost wskaźnika do 58,8 pkt, byli jednak tylko lekko zaskoczeni.

— Wahania potwierdzają niepewność na rynku i nic w tym dziwnego. Programy stymulujące dobiegają końca, a niektóre już się skończyły. To powoduje obawy, czy gospodarka poradzi sobie bez wsparcia — ocenia Monika Kurtek, ekonomistka Banku BPH.

Jej zdaniem, sytuacja jeszcze przez kilka miesięcy pozostanie niepewna. Podobnego zdania jest Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

— Wygląda na to, że pierwszą dynamiczną fazę ożywienia mamy za sobą. Teraz zaczęła się stabilizacja na niskim poziomie — uważa ekonomista.

Jego zdaniem, powrót do wzrostów będzie powolny, bo m.in. sektor finansowy nadal boryka się z problemami.

— Rozwinięte gospodarki będą długo wychodzić na prostą — prognozuje Piotr Bujak.

Nie oznacza to jednak, że ten sam scenariusz czeka Polskę.

— Powrót do dynamiki PKB sprzeda kryzysu zajmie nam znacznie mniej czasu — twierdzi ekonomista BZ WBK.

Zdaniem analityków, w kolejnych miesiącach sytuacja na Zachodzie powinna się poprawiać, a to pozytywny sygnał dla polskich firm, które mogą liczyć na wzrost zamówień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV

Polecane