Oracle Polska pierwsza w świecie

Kamil Kosiński
opublikowano: 05-08-2009, 00:00

To nie zdarza się często. Polska firma została pierwszym w świecie nabywcą produktu światowego koncernu.

To nie zdarza się często. Polska firma została pierwszym w świecie nabywcą produktu światowego koncernu.

W kontrolowanej przez południowoafrykański Naspers, spółce QXL Poland, prowadzącej serwis aukcyjny Allegro, zakończył się pierwszy etap wdrożenia oprogramowania do tworzenia hurtowni danych Oracle wraz z ośmioma serwerami baz danych Hewlett-Packarda (HP) i czternastoma serwerami pamięci masowej HP. Żaden z tych produktów z osobna nie jest rynkową nowością, ale w tym przypadku zostały sprzedane w fabrycznie dopasowanej przez oba koncerny wersji określanej mianem HP Oracle Database Machine.

Quelle kontra Allegro

Premiera HP Oracle Database Machine miała miejsce we wrześniu 2008 r. i była o tyle przełomowa, że istniejące od 1977 r. Oracle po raz pierwszy włączyło do oferty handlowej sprzęt komputerowy. QXL Poland stało się zaś pierwszym nabywcą tego zestawu na świecie.

— Oczywiście, że po sfinalizowaniu umowy popłynęły do nas ciepłe słowa z centrali. Nawet bardzo ciepłe. Ale trzeba jednak pamiętać, że przygotowując ten kontrakt, byliśmy w stałym kontakcie z europejską i globalną centralą — mówi Andrzej Dopierała, prezes Oracle Polska i były szef HP Polska.

W czasie gdy QXL Poland rozważało zakup zestawu, był on już testowany w niemieckim domu wysyłkowym Quelle. Po zapoznaniu się z wynikami tych testów, poznańska spółka jako pierwsza zdecydowała się jednak na zakup. Szukała bowiem hurtowni mogącej bez problemu obsłużyć wolumen danych o rozmiarze 8 terabajtów z szybkością przynajmniej 2 tys. transakcji na sekundę. Odrzuciła przy tym alternatywne oferty IBM, Teradaty oraz Netezza.

Christian Maar, kierujący informatyką w QXL Poland, przyznaje, że wiązało się to z ryzykiem, ale architektura HP Oracle Database Machine wydała mu się najlepsza. Sfinalizowanie umowy jako pierwszej na świecie dawało też szanse na uzyskanie najlepszej możliwej pomocy technicznej.

— Wiadomo, że jeśli mamy do czynienia z pierwszym wdrożeniem na świecie, to każda korporacja zrobi wszystko, co tylko możliwe, by się powiodło — przyznaje Andrzej Dopierała.

Zapewnia przy tym, że choć warunki cenowe były atrakcyjne dla nabywcy, to nie dostał on specjalnej premii za "pionierskość".

Co dalej

Hurtownia danych oparta na HP Oracle Database Machine jest fizycznie zlokalizowana w ośrodku obliczeniowym w Poznaniu. Przedstawiciele QXL Poland twierdzą, że gdy rozwiązanie będzie już dokładnie sprawdzone, będą rekomendowali jego instalację także w innych podmiotach grupy Naspers. Poza serwisem aukcyjnym Allegro jest ona w Polsce właścicielem komunikatora Gadu-Gadu, a ostatnio powodzeniem zakończyła wezwanie na akcje giełdowego Bankiera.pl. Za granicą ma m.in. 43 proc. rosyjskiego serwisu Mail.ru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane