Orban: Polska, Czechy i Węgry zażądają zmian polityki klimatycznej UE

opublikowano: 08-10-2021, 12:17

Premier Viktor Orban uważa, że to polityka Unii Europejskiej walki ze zmianą klimatu spowodowała bezprecedensowy wzrost cen energii na europejskim rynku. Dlatego Węgry, Polska oraz Czechy zażądają jej zmiany na szczycie UE, informuje Reuters.

W piątkowym wywiadzie radiowym Orban powiedział, że „biurokraci z Brukseli” walczą ze zmianą klimatu stale podwyższając cenę energii generowanej ze spalania węgla i gazu. Według premiera Węgier, doprowadziło to do wzrostu rachunków za prąd w całej Europie.

- Te decyzje muszą być wycofane. Obecne ceny gazu są takie, jakie powinny być w 2035 roku. Bruksela nie jest dziś rozwiązaniem, ale problemem – powiedział Orban. – Polacy, Czesi i Węgrzy zażądają wycofania tych reguł – dodał.

Victor Orban, fot. Bloomberg
Victor Orban, fot. Bloomberg

W drugiej połowie września premier Andrej Babisz zapowiadał, że Czechy będą domagać się dużych zmian w planie Unii Europejskiej redukcji emisji dwutlenku węgla, bo realizacja obecnych propozycji oznaczałaby wielkie szkody dla kluczowej dla czeskiej gospodarki branży motoryzacyjnej. Mówił wówczas, że proponowany zakaz stosowania silników spalinowych od 2035 roku to „nonsens”. Babisz, który ma duże szanse na pozostanie u władzy po wyborach w Czechach wskazywał także, że prawa do emisji dwutlenku węgla powinny mieć stałą cenę i nie powinny być handlowane jak zwykły towar na rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane