Orbis ucierpiał z powodu żałoby i wybuchu wulkanu

GRA
opublikowano: 27-08-2010, 00:00

Hotelarska spółka wciąż ma straty, ale mniejsze niż przed rokiem. Widzi stabilizację na rynku.

2

Hotelarska spółka wciąż ma straty, ale mniejsze niż przed rokiem. Widzi stabilizację na rynku.

Największa w Polsce grupa hotelarska zamknęła półrocze z przychodami niższymi niż przed rokiem. Spadły z 416 mln zł do 396 mln zł. Zysk operacyjny zmniejszył się nieznacznie — z 14,8 mln zł do 14,2 mln zł. Na poziomie netto wciąż jest strata, ale mniejsza. Zamiast 12 mln zł straty grupa jest 1,5 mln zł na minusie.

Winne są m.in. czynniki niezależne.

— Przychody osiągnięte w kwietniu były niższe od oczekiwanych, głównie z powodu żałoby narodowej, ze względu na którą odwołano szereg imprez, a także w wyniku zakłóceń w ruchu powietrznym spowodowanych pyłem wulkanicznym. To skutkowało zmianami planów podróży — wyjaśnia zarząd w komunikacie.

Zarząd Orbisu zapowiadał wcześniej, że w drugim półroczu spodziewa się odbicia na rynku hotelarskim. Teraz uważa, że widoczne są już sygnały świadczące o stabilizacji rynku.

— Prognozy dla rynku warszawskiego, potwierdzone bieżącym poziomem rezerwacji, są zachęcające. Niemniej nie ma pewności co do tempa i trwałości poprawy popytu na rynkach takich jak Trójmiasto, Kraków, Szczecin lub Wrocław — podkreśla zarząd.

Optymizm jest ostrożny, ponieważ grupa wciąż obserwuje spadek średniej ceny za pokój na rynku. Zdaniem zarządu, wynika to z polityki np. hoteli niesieciowych, które bardzo starają się zwiększyć obroty, a także z otwarć konkurencyjnych hoteli na niektórych kluczowych rynkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy