Orbitalny teleskop Tess wystartował z Florydy

  • DI
opublikowano: 19-04-2018, 22:00

Z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała w środę rakieta Falcon 9, która na zamówienie NASA umieści na orbicie sięgającej Księżyca teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), który przez co najmniej dwa lata ma obserwować Wszechświat, poczynając od najbliższych i najjaśniejszych gwiazd, w poszukiwaniu krążących wokół nich planet.

Zastąpi on teleskop Keplera, który w ciągu dziewięciu lat odkrył ich kilka tysięcy. Naukowcy spodziewają się, że TESS wykryje co najmniej kilka tysięcy planet, z których część będzie w większym lub mniejszym stopniu przypominać Ziemię. Thomas Zurbuchen, administrator NASA ds. nauki, powiedział, że misja TESS może też przybliżyć odpowiedź na nurtujące ludzkość pytanie, czy istnieje życie poza Ziemią, a jeśli tak, to jaki osiągnęło poziom rozwoju. Głównym zadaniem satelity nie będzie jednak poszukiwanie życia, ale skanowanie planet krążących wokół gwiazd w tzw. złotej strefie, w której temperatura na ich powierzchni nie jest ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, aby nie mogła na nich występować woda w stanie ciekłym. Najbardziej obiecujące obiekty mają być zbadane później przez silniejsze teleskopy, w tym teleskop Webba, który za kilka lat zastąpi wysłużony teleskop Hubble’a. Mają one poszukiwać śladów substancji charakterystycznych dla środowiska organizmów żywych, takich jak para wodna, tlen, metan i dwutlenek węgla. Start rakiety Falcon 9 z satelitą TESS był pierwszą misją o wysokim priorytecie, wykonaną przez SpaceX, spółkę Elona Muska, na zlecenie NASA.

fot.nasa.tv
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane