Organika wyemituje obligacje za 30 mln zł

Anna Bytniewska
opublikowano: 09-03-2010, 00:00

Banki przykręciły kurek z kredytem obrotowym. Spółka poszuka kapitału w inny sposób.

Banki przykręciły kurek z kredytem obrotowym. Spółka poszuka kapitału w inny sposób.

Grupa Organika z Malborka, drugi w kraju producent pianki poliuretanowej wykorzystywanej w przemyśle meblarskim, na przełomie marca i kwietnia przeprowadzi niepubliczną emisję obligacji o wartości 30 mln zł.

— Emisja zostanie skierowana do instytucji finansowych. Jej zabezpieczeniem będą akcje Grupy Organika — mówi prezes Dariusz Kwieciński.

Spółka, należąca do Macieja Nawrockiego, jednego z najbogatszych Polaków, przeznaczy zebrane pieniądze na kapitał obrotowy.

— Chcemy zoptymalizować koszty działalności oraz taniej kupić zapasy surowca do produkcji pianek dla naszych fabryk w Polsce, Czechach i Rosji — wyjaśnia Dariusz Kwieciński.

Kupując surowiec za gotówkę spółka może skorzystać z rabatów u lokalnych dostawców. Grupa zaopatruje się w koncernach Shell, Dow Chemicals, BASF i Elastogen. Współpracuje także z Ciechem i PCC Rokita.

Dariusz Kwieciński przyznaje, że obligacje jako instrument finansowania działalności firmy będą nieco droższe niż kredyt (oprocentowania nie ujawnia). Organika nie może jednak liczyć na zwiększenie kredytu obrotowego.

— Część banków mających centrale za granicą nie zgodziła się na przedłużenie nam finansowania. Banki minimalizują ryzyko i nie chcą zabezpieczać się na zagranicznych aktywach polskich spółek —wyjaśnia Dariusz Kwieciński.

Organika musiała zmniejszyła więc zadłużenie z tytułu kredytów z 75,9 mln zł w 2008 r. do 53,9 mln zł w 2009.

W 2009 r. grupa osiągnęła przychody w wysokości około 400 mln zł, zysk netto wyniósł 13,4 mln zł. W 2008 r. miała 530 mln zł przychodów. Jaki był w tym czasie zysk netto to tajemnica.

— W 2009 r. odczuliśmy niewielkie spowolnienie spowodowane kryzysem. Porządkowaliśmy też portfel klientów, by wyeliminować ryzykownych, złych płatników i poprawić marże. Udało się je zwiększyć. Obecnie stawiamy na rozwój produktów o wyższej marży — mówi Dariusz Kwieciński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Organika wyemituje obligacje za 30 mln zł