Organizacje biznesowe wpływają na decyzje Unii

Jacek Pochłopień
30-04-2004, 00:00

Europejskie instytucje są otwarte na współpracę z przedsiębiorcami. Najlepiej, gdy ci łączą siły i działają razem.

Przedsiębiorcy mają swoje miejsce w procesie podejmowania decyzji w Unii Europejskiej — podobnie zresztą, jak inni obywatele UE. Tyle że aby mieć faktyczny wpływ na to, co się dzieje, trzeba być aktywnym.

Biznesmeni, łączcie się

Jedyną organizacją biznesową, która zdecydowała się na otworzenie swojego biura w Brukseli, jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych. Działa ono już trzy lata. Biuro generalnie ma dwa zasadnicze zadania: informować na forum europejskim o stanowisku polskiego biznesu i wpływać dzięki temu na podejmowane decyzje oraz przekazywać krajowym przedsiębiorcom informacje o tym, co dzieje się w Brukseli i może mieć dla nich istotne znaczenie. Biuro służy też członkom PKPP różnego rodzaju pomocą i wyjaśnieniami.

— Instytucje, z którymi współpracujemy, można podzielić na kilka grup. Naszym bliskim i ważnym partnerem jest UNICE, czyli Europejska Federacja Organizacji Pracodawców i Przemysłu, której członkiem jest PKPP oraz wszystkie federacje, które są w niej zrzeszone — mówi Magda Kopczyńska, kierująca przedstawicielstwem PKPP w Brukseli.

Przedsiębiorcy europejscy współpracują na co dzień, w trakcie spotkań dwu- i wielostronnych, wymieniając się informacjami i opiniami.

— Wypracowujemy stanowiska biznesu europejskiego, które potem są prezentowanie przez UNICE instytucjom UE. Jako PKPP przedstawiamy tym instytucjom także stanowisko przedsiębiorców polskich. Trudno mówić o reprezentacji interesów polskiego biznesu bez obecności w Brukseli, gdzie powstaje 60-70 proc. legislacji ważnej dla przedsiębiorców — opowiada Magda Kopczyńska.

Podobne doświadczenia ma inna organizacja zrzeszona w UNICE — irlandzki IBEC.

— Przekazujemy informacje, które trafiają do 7 tys. naszych członków. Tłumaczymy im prawo i to, co się dzieje w Unii — mówi Arthur Forbes, kierujący przedstawicielstwem IBEC w Brukseli.

Zastrzega jednak, że ważniejsze jest przekazywanie stanowiska biznesu irlandzkiego na forum europejskim, i to jest prawdziwy powód uruchomienia placówki w Brukseli — zarówno dla IBEC, jak i każdej innej europejskiej federacji.

— Staramy się z PKPP i innymi federacjami dać spójny przekaz do decydentów na temat stanowiska przedsiębiorców. Wspólne, mocne argumenty liczą się — mówi Arthur Forbes.

IBEC w tym półroczu znacznie rozwinął działalność w związku z irlandzką prezydencją w Unii.

— Staramy się wykorzystać ten polityczny atut, aby zrobić coś dodatkowego dla przedsiębiorców z całej Unii. Przykładem są konferencje i inicjatywy dotyczące usuwania przeszkód, które uderzają w przedsiębiorczość — dodaje Arthur Forbes.

Nie ma muru

Komisja Europejska bynajmniej nie jest zamkniętą twierdzą, do której przedsiębiorcy nie mają szans dotrzeć.

— Jesteśmy w dobrych roboczych kontaktach z dyrekcjami generalnymi zajmującymi się m.in. przedsiębiorczością, handlem, rynkiem wewnętrznym, regionami czy zatrudnieniem. Ma to na celu albo zdobycie informacji na temat tego, co jest właśnie w komisji przygotowywane, albo doprecyzowanie tego, co już się ukazało. Warto znać też pomysły i projekty — mówi Magda Kopczyńska.

Kolejną ważną instytucją jest Parlament Europejski.

— Jego znaczenie wzrośnie jeszcze bardziej, gdy pojawią się polscy parlamentarzyści. Z jednej strony to my będziemy z nimi współpracować, ale z drugiej będziemy ułatwiać kontakty z Polakami innym narodowym federacjom — mówi przedstawicielka PKPP.

Do najważniejszych instytucji należy również Rada UE.

— Tu ważna jest współpraca zarówno ze stałym przedstawicielstwem naszego kraju przy Unii Europejskiej, jak i z ministerstwami w Polsce — dodaje Magda Kopczyńska.

Podkreśla, że aby lobbing europejski był skuteczny, musi być prowadzony w Brukseli i w Warszawie, aby głos biznesu dotarł do polityków w kraju i za granicą. Dlatego placówka w Brukseli jest tak naprawdę integralną częścią biura PKPP w Warszawie i bardzo ściśle z nim współdziała.

Ważny głos doradczy

W Unii jest jeszcze jedna instytucja, bardzo ważna dla przedsiębiorców. To Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, który konsultuje wszystkie unijne akty prawne w zakresie polityki społecznej i gospodarczej. Tworzą go trzy grupy: pracodawcy, związki zawodowe i reprezentanci tzw. interesów innych (organizacje pozarządowe).

— Dzięki obecności w komitecie można wpłynąć na jego opinie, ale i dowiedzieć się, co myślą inni oraz jakie akty prawne są przygotowywane. Polska będzie miała 21 członków, po 7 w każdej grupie, którzy formalnie rozpoczną pracę 2 czerwca na plenarnej sesji. PKPP będzie reprezentować dwóch przedstawicieli — mówi Magda Kopczyńska.

Istotne fundusze

Współpraca z organizacjami biznesowymi okazała się istotna w przypadku funduszy strukturalnych.

— Naszym partnerem były od początku organizacje hiszpańskie. CEOE, czyli Hiszpańska Organizacja Pracodawców, była jedną z pierwszych konfederacji wspierających nas w trudnych początkach w Brukseli. Po drugie, Hiszpanie są chwaleni za poziom wykorzystania funduszy, a ich organizacje przedsiębiorców mają w tym udział — zaznacza Marzena Chmielewska z biura PKPP w Warszawie.

PKPP nawiązała kontakty m.in. z CEA (Confederación de Empresarios de Andalucía), Andaluzyjską Organizacją Pracodawców, zrzeszoną w CEOE.

— Jedna z naszych regionalnych organizacji, Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych, wkrótce oficjalnie podpisze z CEA umowę o współpracy — informuje Katarzyna Batko-Tołuć z warszawskiego biura PKPP.

Konfederacja złożyła z CEA wniosek do programu Leonardo da Vinci na dofinansowanie wyjazdu 25 przedstawicieli organizacji lub firm na staż do Andaluzji.

— Trwają przygotowania do cyklu konferencji regionalnych, podczas których przedstawiciele organizacji pracodawców z Francji i Niemiec mają podzielić się doświadczeniami związanymi z korzystaniem z funduszy — mówi Katarzyna Batko-Tołuć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Organizacje biznesowe wpływają na decyzje Unii