Organizacje gospodarcze postawiły na integrację

Maria Trepińska
opublikowano: 10-12-2001, 00:00

Na Śląsku jest wiele organizacji gospodarczych, zarówno branżowych, jak i lokalnych. Część z nich podjęła działania zmierzające do integracji środowiska. Efektem tego jest podpisane porozumienie pomiędzy katowicką lożą BCC, Izbą Rzemieślniczą oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Regionalną Izbą Przemysłowo-Handlową w Gliwicach.

Liderzy działających na Śląsku organizacji gospodarczych coraz częściej mówią o potrzebie integracji. Podjęto już pierwsze kroki w tym kierunku. Szefowie katowickiej loży Business Centre Club, Izby Rzemieślniczej oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej podpisali porozumienie dotyczące integracji środowisk. Niezależnie od tego nadal prowadzą indywidualną działalność.

Znaczące wpływy na Śląsku ma Regionalna Izba Gospodarcza, która skupia ponad 300 największych śląskich firm. Organizuje ona i przyjmuje misje gospodarcze, pomaga w nawiązywaniu kontaktów handlowych. RIG od ponad 10 lat przyznaje „Laury umiejętności i kompetencji”.

Mocną pozycję w regionie ma także katowicka loża Business Centre Club, która skupia około 100 przedsiębiorców. Jej przedstawiciele uczestniczą m.in. w opracowaniu strategii rozwoju województwa śląskiego.

— Najprężniej działające w regionie spółki i ich menedżerowie uczestniczą w konkursie „Złota Liga Firm”. Najlepsi z najlepszych otrzymują wyróżnienia — Czarne Diamenty — mówi Eugeniusz Budniok, kanclerz BCC.

Od 10 lat działa Klub Kapitału Śląskiego, powołany przez grupę przedsiębiorców z Jerzym Kubackim na czele. KKŚ skupia 28 właścicieli firm i kieruje nim obecnie Marek Szkaradek. Jednak nie jest stowarzyszeniem opiniotwórczym w regionie. Natomiast na uwagę zasługuje działalność Regionalnej Izby Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej. Uczestniczy ona w pracach m.in. komisji opiniującej i zatwierdzającej projekty gmin przeznaczone do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.

Rośnie także znaczenie Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Skupia ona około 300 podmiotów, głównie małe i średnie firmy. RIPH ma trzy oddziały zamiejscowe.

— Izba jest członkiem założycielem Domu Współpracy Polsko- -Niemieckiej oraz Sejmiku Województwa Śląskiego, a także Unii Izb Środkowo-Europejskich Dorzecza Łaby i Odry w Berlinie — wyjaśnia Wiktor Pawlik, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

W Katowicach działają dwie branżowe izby gospodarcze: Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Obie skupiają prezesów największych śląskich przedsiębiorstw związanych z przemysłem ciężkim.

— Staramy się w pierwszej kolejności wspierać głównie zakłady zrzeszone w izbie — mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach.

Natomiast HIPH nie tylko zajmuje się lobbingiem na rzecz hutnictwa, ale także monitoringiem i analizą wyników finansowych branży.

— W tym roku świętujemy 10. rocznicę działalności izby. Lista naszych dokonań jest długa. Występujemy w imieniu naszych członków do przedstawicieli rządu w różnych drażliwych kwestiach związanych z funkcjonowaniem branży — podkreśla Romuald Talarek, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Organizacje gospodarcze postawiły na integrację