Organizacje pozarządowe apelują do premiera w sprawie powiększenia odpisu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-11-2005, 18:02

Ponad 300 organizacji zaapelowało do premiera o inicjatywę w sprawie powiększenia grupy podatników korzystających z prawa do odpisania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Ponad 300 organizacji zaapelowało do premiera o inicjatywę w sprawie powiększenia grupy podatników korzystających z prawa do odpisania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jak wynika z listu otwartego zaadresowanego do premiera, przesłanego w poniedziałek również PAP, obecnie osoby fizyczne korzystające z opodatkowania stawką liniową 19 proc., a także uzyskujące dochody kapitałowe, pozbawione są prawa do przekazania 1 proc. podatku od dochodów uzyskiwanych z tych źródeł, na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Jak wyjaśnił PAP Jarosław Lepka z Forum Darczyńców, organizatora akcji, według stawki liniowej 19 proc. w ubiegłym roku rozliczyło się z fiskusem 200 tys. osób, prowadzących działalność gospodarczą jako osoby fizyczne.

"Obecny zapis w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych różnicując podatników na tych, którzy mogą z prawa 1 proc. korzystać, i tych, którzy nie mogą, narusza konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa" - piszą autorzy listu.

Jak argumentują, sprawa jest pilna, ponieważ zbliża się okres składania rozliczeń podatkowych za rok 2005.

"Bez niezwłocznej zmiany ustawy podatkowej osoby korzystające z 19-procentowej liniowej stawki podatkowej znowu nie będą mogły odpisać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Stracą na tym organizacje, które przekazane wpłaty spożytkować mogą na finansowanie różnorodnych inicjatyw społecznych służących dobru wspólnemu, straci państwo, które organizacje te wyręczają w realizacji wielu zadań publicznych" - piszą przedstawiciele organizacji pozarządowych do premiera.

Jak poinformował na swoich stronach internetowych resort pracy i polityki społecznej, w rozliczeniach za 2004 rok podatnicy przekazali ponad 41,6 mln zł na organizacje pożytku publicznego. Rok wcześniej było to 10,4 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Organizacje pozarządowe apelują do premiera w sprawie powiększenia odpisu