Orientacja przestrzenna napędza Techmex

Katarzyna Latek
29-02-2008, 00:00

Mimo sprzedaży Karen Notebook przychody nie zmaleją. Zysk znów ma się podwoić

Mimo sprzedaży Karen Notebook przychody nie zmaleją. Zysk znów ma się podwoić

Kilka dni temu Techmex poinformował, że sprzeda udziały w spółce zależnej Karen Notebook, a pieniądze przeznaczy na rozwój działalności GIS, czyli systemów informacji przestrzennej. Jacek Studencki, prezes i udziałowiec spółki, zapewnia, że nie wpłynie to na obniżenie przychodów w 2008 r. Powinny one zostać na podobnym poziomie jak w 2007 r., kiedy wyniosły 445,8 mln zł, o 19 proc. więcej niż rok wcześniej.

Z pewnością zmieni się jednak ich struktura. Techmex chce, by udział GIS wzrósł w przyszłym roku do 40 proc. z obecnych 15 proc. W 2007 r. systemy informacji przestrzennej przyniosły 65,7 mln zł przychodów. Rok wcześniej było to 55,3 mln zł.

— Pozostałe 60 proc. przychodów będziemy uzyskiwać z IT: usług serwisowych i dystrybucji — mówi Jacek Studencki.

Dodaje, że Techmex zrezygnował z Blueline, własnej marki sprzętu komputerowego (głównie laptopów). Jej dystrybutorem był Karen Notebook.

— Mamy zgodę rady nadzorczej na sprzedaż Karenu i poparcie inwestorów finansowych. Do inwestycji w Techmex zachęciły ich perspektywy rynku GIS — wyjaśnia prezes.

Dodaje jednak, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o ewentualnej rezygnacji Techmeksu z działalności IT i skupieniu się wyłącznie na GIS.

W ubiegłym roku spółka miała 12,45 mln zł zysku netto, 102 proc. więcej niż w 2006 r. EBITDA wyniosła 15,3 mln zł — wzrosła o 100 proc.

— Chcemy zachować taką dynamikę zysku netto i EBITDA także w tym roku — zapowiada Jacek Studencki.

Spółka chce tego dokonać m.in. dzięki wzmocnieniu pozycji w sektorze GIS na rynku europejskim. W tym roku chce zrealizować także duży projekt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orientacja przestrzenna napędza Techmex