Orlacle i PeopleSoft rozdawali karty na Nasdaq

opublikowano: 01-10-2004, 22:09

Niekwestionowanymi gwiazdami piątkowych notowań na amerykańskich parkietach był duet dwóch firm informatycznych: PeopleSoft i Oracle. To one odwróciły uwagę inwestorów od słabych danych makro i to dzięki nim Nasdaq ostro poszybował w górę.

Wartość wskaźnika Uniwersytetu Michigan, który obrazuje nastroje konsumentów w rejonie centralnych stanów USA, spadła we wrześniu więcej niż oczekiwali tego analitycy. Wskaźnik ISM aktywności sektora wytwórczego także okazał się niższy od projekcji specjalistów. Gracze jednak praktycznie nie zareagowali na te doniesienia. O wiele mocniej „kręciły” ich spekulacje związane z przejęciem PeopleSoft przez giganta rynkowego – Oracle. Po zwolnieniu prezesa PeopleSoft Craiga Conwey’a rynek uznał, że przejmujący dostał wreszcie zielone światło i przejdzie do decydującego uderzenia. Drugi po Microsoftcie producent oprogramowania na świecie wcześniej zaoferował po 21 USD za każdą akcje PeopleSoft, co dawało wycenę tej spółki na poziomie około 8 mld USD. Być może teraz podwyższy swoją ofertę.

Usatysfakcjonowani czuć się mogą akcjonariusze obu firm. Kurs Oracla zyskał blisko 6 proc., zaś PeopleSoft podbił swoją wartość o ponad 15 proc. Duet znalazł naśladowców. W średniej Dow Jones bardzo dobrze radził sobie Intel oraz Hewlett-Packard.

Czwartkową zapaść odreagowywały papiery koncernu farmaceutycznego Merck. Wycofanie z rynku swojego flagowego leku na artretyzm zmniejszy przychody spółki o ponad 2,5 mld USD. Kurs odrobił w piątek nieco ponad 1 proc. W takim tempie, zbliżenie się do poziomu wyceny sprzed „katastrofy” zajmie co najmniej miesiąc.

Zamykająca tydzień sesja zastała indeks Dow Jones na poziomie o 1,11 proc. wyższym niż czwartkowe zamknięcie. Spektakularnym, sięgającym 2,4 proc. wzrostem zakończyły się też notowania na rynku technologicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlacle i PeopleSoft rozdawali karty na Nasdaq