Orlen bez Litwy odetchnie

Rozmawiał Grzegorz Nawacki
opublikowano: 14-07-2014, 00:00

Scenariusz dla Możejek - ROZMOWA Z KAMILEM KLISZCZEM ANALITYKIEM DM MBANKU

„PB”: Czy Orlen potrzebuje rafinerii Możejki?

Kamil Kliszcz:
Kondycja rafinerii zależy od otoczenia makro, a to od dłuższego czasu nie jest najlepsze. Patrząc na sytuację na rynku i wyniki rafinerii, rekomendacja dla Orlenu powinna brzmieć — zamknąć Możejki, bo obniżają wartość grupy i konsumują, zamiast wypracowywać gotówkę.

KAMIL KLISZCZ,  ANALITYK DM MBANKU [FOT. WM]
KAMIL KLISZCZ, ANALITYK DM MBANKU [FOT. WM]
None
None

Wprawdzie spodziewam się poprawienia otoczenia rynkowego dla rafinerii, ale nie będzie ono tak znaczące, by Możejki zaczęły przynosić znaczące zyski, co najwyżej można liczyć na niewielki plus, więc pytanie, czy to uzasadnia utrzymywanietakiej spółki w grupie.

Zarząd Orlenu od dłuższego czasu mówi, że w sprawie Możejek nie wyklucza żadnego scenariusza. Czy to nie czas, by coś zdecydować?

Jakieś kroki na pewno są potrzebne, bo Możejki obciążają wyniki grupy. Można radykalnie ściąć koszty i przeformatować Możejki w rafinerię pracującą w trybie oportunistycznym, czyli jak jest dobre otoczenie rynkowe, to pracuje, jak złe, to nie pracuje. Można też ją zamknąć na pewien czas, co mogłoby wywołać większą elastyczność po stronie kontrahentów, skłonić koleje, port i operatora rurociągów do obniżenia cen. Negocjacje w tej sprawie trwają od dawna, ale nie widać efektu, więc taki radykalny krok mógłby zmienić ich nastawienie. Można też rafinerię sprzedać, ale pytanie o cenę, dziś chyba nie ma kupca, który byłby skłonny wiele zapłacić.

W księgach Orlenu akcje Możejek są wycenione na 4,5 mld zł. Jaka jest realna wartość tego biznesu?

Z całą pewnością w wycenie Orlenu rynek nie wycenia Możejek na taką kwotę, wręcz przeciwnie — to spółka, która od lat przynosi straty i konsumuje gotówkę, więc obciąża bieżące wyniki, a tym samym raczej obniża wycenę grupy, niż ją podnosi. Orlen bez ciężaru Możejek jest wart więcej.

Czy w takim razie ewentualny kolejny odpis wartości Możejek byłby źle przyjęty przez inwestorów?

Księgowe odpisy mają mniejsze znaczenie niż realny wpływ litewskiej spółki na wyniki grupy, czyli to, że przynosi straty i konsumuje gotówkę. Odpis nie byłby dla inwestorów niczym zaskakującym, bo znają kondycję Możejek. Ważniejsze, czy towarzyszyłby mu pomysł na to, co zrobić z Możejkami, plan wyjścia z sytuacji. Czas na zdecydowane kroki.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Grzegorz Nawacki

Polecane