Orlen: Chalupec zostaje, odwołany Witkowski, powołany Szwedowski

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 01-04-2006, 11:36

Obradująca w piątek rada nadzorcza PKN Orlean odwołała z 7-osobowego zarządu spółki Dariusza Witkowskiego i powołała Krzysztofa Szwedowskiego. Na stanowisku pozostał obecny prezes Igor Chalupec.

- Obradująca w piątek rada nadzorcza PKN Orlean odwołała z 7-osobowego zarządu spółki Dariusza Witkowskiego, który odpowiadał za grupę kapitałową i powołała Krzysztofa Szwedowskiego – podała spółka w komunikacie. Na stanowisku pozostał obecny prezes płockiego koncernu Igor Chalupec.

Nad punktem pierwszym porządku obrad o zmianach w zarządzie debatowano ponad siedem godzin. Rada uzasadniła zmianę we władzach spółki potrzebą poszerzenia kompetencji zarządu PKN Orlen.

- W związku z potrzebą poszerzenia kompetencji Zarządu PKN ORLEN S.A., Rada Nadzorcza zdecydowała o odwołaniu z dniem 31 marca 2006 r. ze składu Zarządu jego Członka, Pana Dariusza Witkowskiego oraz powołała na funkcję Członka Zarządu Pana Krzysztofa Szwedowskiego – napisano w komunikacie.

Szwedowski ma 41 lat, z wykształcenia jest prawnikiem. Brak doświadczenia w biznesie uzupełnia wieloletnią praktyką w administracji rządowej. Był m.in. zastępcą szefa Urzędu Ochrony Państwa oraz doradcą Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Odwołany Dariusz Witkowski kojarzony jest z Jackiem Sochą, byłym ministrem resortu skarbu i wieloletnim szefem KPWiG. Witkowski wszedł w skład zarządu Orlenu w lipcu 2005 r. Wcześniej był wiceministrem skarbu i dyrektorem w KPWiG.

Na piątkowych obradach rady płockiego koncernu zdecydowano, wbrew obawom rynku o pozostawieniu na stanowisku prezesa spółki Igora Chalupca.

- W obecnej sytuacji decyzja o wymianie prezesa PKN Orlen mogłaby zostać źle odebrana przez rynek i inwestorów. Problem w tym, że zgłaszający taki wniosek musiałby mieć pewność, że nowy szef płockiego koncernu, powołany lub wybrany w konkursie, na pewno będzie lepszym od obecnego menedżerem, gwarantującym szybsze tempo wzrostu wartości spółki. O takich kandydatach, za którymi przemawiałyby wyłącznie względy merytoryczne, a nie tylko polityczne, na razie nie słychać – powiedział w rozmowie z PAP anonimowy rozmówca związany z PKN Orlen.

Chalupec kieruje koncernem paliwowym od 1 października 2004 r. Po jego nominacji, na stanowiska wiceprezesów powołano Wojciecha Heydla, Jana Maciejewicza (zarządzanie kosztami) i Cezarego Smorszczewskiego (inwestycje kapitałowe) oraz Pawła Szymańskiego (finanse). W grudniu 2005 roku do zarządu wszedł Cezary Filipowicz (handel i wydobycie ropy naftowej).

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane