ORLEN da zarobić także swoim klientom

Materiał partnera PKN ORLEN
opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Rozmowa z Jackiem Matyjasikiem, dyrektorem wykonawczym PKN ORLEN ds. zarządzania finansami

Dlaczego Orlen sięga po emisję obligacji, mimo że w zasadzie nie potrzebuje dodatkowych źródeł finansowania?

Przez ostatnie lata zbudowaliśmy mocną pozycję na rynkach finansowych przede wszystkim dzięki naszej aktywności w zakresie emisji papierów dłużnych. Od 2012 r. uplasowaliśmy zarówno obligacje skierowane do inwestorów instytucjonalnych, jak i detalicznych, a także euroobligacje. Obecnie możemy więc pochwalić się dużym doświadczeniem na rynkach papierów dłużnych. Co istotne, sami uczestnicy rynku postrzegają nas jako solidnego i wiarygodnego partnera, co przekłada się na duże zainteresowanie oferowanymi przez nas obligacjami. Za każdym razem uważnie obserwowaliśmy rynek, aby wykorzystać optymalne warunki. Tak było i tym razem. Z naszych szacunków wynika, że kwota oszczędności gospodarstw domowych, utrzymywanych w gotówce poza systemem bankowym, systematycznie rośnie i na koniec 2016 r. wynosiła 170 mld zł. Dodatkowo, historycznie niski obecnie poziom stóp procentowych czyni obligacje PKN ORLEN atrakcyjną alternatywą dla lokowania oszczędności gospodarstw domowych, często klientów naszych stacji, umożliwiając jednocześnie osiągnięcie atrakcyjnego poziomu kosztu długoterminowego finansowania koncernu. Jednocześnie uznaliśmy, że kolejne wyjście z ofertą obligacji, zastępującą wygasający w tym roku analogiczny program, będzie korzystnym sygnałem dla kredytodawców, inwestorów oraz agencji ratingowych, potwierdzającym dostęp do różnorodnych źródeł finansowania, a co za tym idzie wzmacniającym ocenę jakości kredytowej PKN ORLEN.

Emitenci obligacji preferują często w zapisach metodę „kto pierwszy, ten lepszy”, tymczasem Orlen przyjmuje zapisy przez cały zapowiedziany okres. Dlaczego?

Zależało nam, aby dotrzeć również do mniej doświadczonych inwestorów, a nawet tych początkujących. Stąd decyzja o zastosowaniu procedury tzw. maksymalnego przydziału, która polega na znalezieniu maksymalnej liczby obligacji, jaką będzie mógł otrzymać każdy z inwestorów, który dokonał zapisu. Oznacza to, że nie będzie miał znaczenia moment, w którym nabywca zgłosi chęć zakupu papierów dłużnych w okresie objętym subskrypcją. W ten sposób każdy potencjalny inwestor będzie miał możliwość dokładnego zapoznania się z warunkami emisji bez obaw o wyczerpanie się puli oferowanych obligacji. Ponadto procedura maksymalnego przydziału prowadzi do korzystnej alokacji walorów dla zapisów najmniejszych. W ten sposób możliwe będzie zaspokojenie zainteresowania wszystkich inwestorów, przy czym w największym stopniu tych najmniejszych.

Dlaczego Orlen sięgnął po rating od agencji Fitch, przygotowany specjalnie na potrzeby tej emisji?

Agencja Fitch, jako jedyna w Polsce, dysponuje ratingiem w skali krajowej, który ocenia wiarygodność kredytową danego podmiotu w relacji do ratingu danego kraju. Z uwagi na to, że obligacje oferowane są tylko na rynku polskim, ocena na skali krajowej jest najlepszym źródłem informacji o pozycji kredytowej PKN ORLEN dla potencjalnych inwestorów. Ponadto, zaczynając projekt emisji obligacji skierowanej do detalu w roku 2013, staraliśmy się zadbać o wyznaczenie wzorcowego modelu emisji z zapewnieniem możliwie największego stopnia komfortu dla inwestorów detalicznych, licząc, że naszym śladem pójdzie rynek.

To drugi program emisji obligacji Orlenu. Czy będą kolejne?

Dziś kończy się subskrypcja na pierwszą serię w ramach drugiego programu na łączną kwotę 1 mld zł. Oznacza to, że na rynku możemy uplasować jeszcze do 800 mln zł. Na tym etapie koncentrujemy się więc na realizacji bieżącego programu, tak aby maksymalnie wykorzystać obecny potencjał rynkowy.

Czy poleciliby państwo ten model finansowania innym spółkom skarbu państwa?

Zdecydowanie tak, ponieważ ma on wiele zalet, m.in. umożliwia osiągnięcie atrakcyjnego poziomu kosztu długoterminowego finansowania spółki, jednocześnie zmniejszając zależność od rynku bankowego. Program emisji obligacji detalicznych zwiększa też możliwość przedstawienia się klientom, jeszcze lepszego poznania wzajemnych potrzeb oraz rewanżu za lojalną współpracę. Zależy nam, aby Polacy myśleli o swojej przyszłości i inwestowali w instrumenty finansowe w większym stopniu, niż ma to miejsce obecnie. Z kolei wprowadzenie obligacji do obrotu giełdowego sprawia, że zachęcamy obywateli do aktywniejszego udziału w inwestowaniu na giełdzie za pomocą instrumentów charakteryzujących się znacznie mniejszą zmiennością niż np. akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera PKN ORLEN

Polecane