Orlen dostał jeszcze dwa miesiące od KE na realizację środków zaradczych

opublikowano: 12-11-2021, 15:45

PKN Orlen poinformował, że Komisja Europejska wydłużyła mu termin realizacji “środków zaradczych” związanych z planowanym przejęciem Grupy Lotos.

- Nowy termin na realizację Środków Zaradczych został wyznaczony na 14 stycznia 2022 roku i wynika z konieczności sfinalizowania procesu negocjacyjnego z partnerami, z którymi prowadzone są rozmowy dotyczące wdrożenia Środków Zaradczych oraz umożliwienia partnerom przeprowadzenia ścieżki decyzyjnej – poinformował PKN Orlen w piątek po południu.

Wcześniejszy termin upływał 14 listopada.

fot. Andrzej Bogacz _Forum
fot. Andrzej Bogacz _Forum

14 lipca ubiegłego roku PKN Orlen dostał warunkową zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Uzależniono ją jednak od wywiązania się polskiej spółki z przedstawionych zobowiązań. Te tzw. środki zaradcze to m.in. sprzedaż na rzecz niezależnego podmiotu 30 proc. udziałów w rafinerii i sprzedaż na rzecz podmiotu działającego na polskim rynku handlu detalicznego paliwami 80 proc. sieci stacji Lotosu.

W wydanym w piątek komunikacie prasowym PKN Orlen informuje, że “finalizuje umowy z partnerami do realizacji warunków zaradczych, którzy zagwarantują dalszy rozwój biznesowy firm objętych postępowaniem”. Podkreśla, że równolegle prowadzone są działania przygotowujące obie spółki do procesu połączenia. Formalne zakończenie procesu fuzji nastąpi zgodnie z harmonogramem w pierwszym półroczu 2022 roku, informuje spółka.

- Naszym celem jest wybór takich partnerów biznesowych, którzy zagwarantują bezpieczeństwo energetyczne i dynamiczny rozwój połączonych firm. Jesteśmy na ostatniej prostej etapu prowadzącego do podpisania umów z partnerami. Ustalony wspólnie z Komisją Europejską wydłużony termin na przekazanie dokumentów związanych z realizacją warunków zaradczych daje nam komfort dopracowania wszelkich niezbędnych formalności. To czas, który zamierzamy dobrze wykorzystać - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Priorytetem jest przeprowadzenie transakcji w taki sposób, by była ona korzystna dla polskiej gospodarki, obu spółek i ich klientów oraz akcjonariuszy, którzy wierzą w sens biznesowy i powodzenie tego strategicznego projektu. Potwierdzeniem tego jest m.in. warunkowa zgoda na fuzję przez NWZA Lotosu dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane