Orlen i Police łamią monopol

Anna Bytniewska
opublikowano: 02-12-2011, 00:00

Płocka grupa podpisała umowy z RWE Supply & Trading i Entrade na dostawy gazu w 2012 r.

PKN Orlen to kolejna po Zakładach Chemicznych Police spółka, która w przyszłym roku sprowadzi gaz zza zachodniej granicy. Będą to na razie niewielkie ilości, ale kropla drąży skałę — w tym przypadku monopol Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Nowymi dostawcami gazu dla spółek z grupy Orlenu (surowiec trafi do rafinerii i zakładów Anwil) będą firmy RWE Supply & Trading oraz Entrade Grupa. Kontrakty, które mają obowiązywać co najmniej przez rok, przewidują import do około 90 mln m sześc. gazu rocznie, co stanowi 7-8 proc. zapotrzebowania koncernu.

Police natomiast mają umowę z E.ON Ruhrgas na dostawy 40 mln m sześc. gazu rocznie w cenie o 10 proc. niższej niż cena PGNiG. To 6-7 proc. rocznego zapotrzebowania firmy. Orlen i Police mogły zyskać nowych dostawców dzięki temu, że Gaz-System rozbudował połączenie gazowe z Niemcami w Lasowie. Płockiemu koncernowi operator pozwolił wykorzystać 50 mln m sześc. w ramach mocy przesyłowych interconnectora. Dlatego Orlen będzie musiał wykorzystać dodatkowo możliwości importowe firmy Entrade, która podaje, że ma podpisane umowy na zakup gazu z PGNiG oraz RSP Energy z Czech i RWE Supply and Trade z Niemiec. Spółka twierdzi też, że negocjuje umowę na zakup gazu z francuskim GDF SUEZ.

— Rozbudowa mocy przesyłowych w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej stworzyła realną szansą na dywersyfikację dostaw błękitnego paliwa dla Orlenu. Pozyskane możliwości tranzytu pozwalają nam rozpocząć proces budowania relacji handlowych z nowymi dostawcami, co ma ogromne znaczenie w związku z postępującą liberalizacją rynku gazu. To istotne również w kontekście naszych planów związanych z budową energetyki gazowej — mówi Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

W 2014 r. Orlen planuje uruchomić we Włocławku blok gazowy, którego zapotrzebowanie na paliwo wyniesie około 500 mln m sześc. w skali roku. Trwa poszukiwanie dostawcy gazu ziemnego dla elektrowni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu