Orlen Lietuva nie porozumiał się z Kolejami Litewskimi ws. stawek kolejowych

ISBnews
28-05-2014, 12:53

Spotkanie prezesa Orlen Lietuva z przedstawicielami państwowych Kolei Litewskich zakończyło się niepowodzeniem, bowiem nie przedstawiono żadnych nowych propozycji współpracy, które wyeliminowałyby dyskryminacyjną strukturę taryf stosowanych wobec Orlen Lietuva, wynika z komunikatu spółki. Obecnie jednym z ważniejszych czynników przyczyniających się do strat Orlen Lietuva są wysokie koszty logistyczne.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

„Podczas spotkania, przedstawiciele Orlen Lietuva po raz kolejny przedstawili postulat znaczącej obniżki stawek za transport produktów naftowych. Stanowisko litewskich kolei nie zmieniło się i przewoźnik nie zgodził się na propozycję Orlen Lietuva" – podano w komunikacie.

Orlen podkreślił, że brak postępów w negocjacjach rozczarowuje, ponieważ podczas niedawnych spotkań Prezesa Orlen Lietuva z premierem Litwy Algirdasem Butkieviciusem pojawiały się zapewnienia o zrozumieniu stanowiska spółki i deklaracje, że w ślad za tym pojawią się adekwatne propozycje ze strony litewskich kolei.

„Orlen Lietuva jako litewska firma, od lat płaci za przewozy kolejowe około 30% więcej niż konkurenci z innych krajów, np. z Białorusi. Spółka nie posiada żadnej alternatywy w zakresie transportu paliw z rafinerii ponieważ spółka Lietuvos gelezinkeliai posiada monopolistyczną pozycję na rynku litewskim" – podano w komunikacie.

W przeszłości Orlen Lietuva korzystał z usług kolei łotewskich, jednak po zdemontowaniu przez Litwinów w 2008 r. 19-kilometrowego odcinka torów w kierunku Renge szlak ten jest niedostępny.

„Strona litewska pomimo licznych obietnic nie wykonała żadnych prac związanych z odbudową torów do granicy łotewskiej" – czytamy także.

PKN Orlen posiada 100% udziałów w AB Orlen Lietuva.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Orlen Lietuva nie porozumiał się z Kolejami Litewskimi ws. stawek kolejowych