Orlen Lietuva rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW

PAP
opublikowano: 12-05-2022, 17:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Orlen Lietuva z Grupy Orlen, rozważa budowę farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 40 MW. Spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie. Według Orlen Lietuva, energia dostarczana z planowanych elektrowni słonecznych wykorzystywana byłaby na potrzeby własne jej rafinerii w Możejkach.

W opublikowanej w czwartek dokumentacji „Elektrownie słoneczne na terenie Orlen Lietuva” spółka podała, iż oferty w ramach postępowania można składać do 9 czerwca. W ogłoszeniu podkreślono, że Orlen Lietuva wypracowuje nowe możliwości związane z wykorzystaniem źródeł „zielonej energii”.

Jak zaznaczono w informacji Orlen Lietuva, spółka posiada wolne tereny pod budowę elektrowni słonecznych o łącznej mocy ok. 40 MW. „Energia z tych elektrowni będzie wykorzystywana na potrzeby własne rafinerii” - zaznaczono w opublikowanej dokumentacji postępowania.

Litewska spółka Grupy Orlen, która zarządza rafinerią w Możejkach, zwróciła uwagę, iż jest jednym z największych podmiotów energetycznych w krajach bałtyckich. Zaznaczyła jednocześnie, że wykorzystanie „zielonej energii” to jeden z najważniejszych wymogów rozwojowych w ramach strategii PKN Orlen, w tym w zakresie dekarbonizacji.

Strategia Orlen2030 przewiduje łączne nakłady inwestycyjne na poziomie 140 mld zł, przy czym największa ich część, bo ok. 85 mld zł, ma zostać przeznaczona - jak podkreśla koncern - "w nowe, perspektywiczne obszary związane przede wszystkim z energetyką odnawialną i zaawansowaną petrochemią".

W ramach priorytetowych przedsięwzięć do 2030 r. Grupa Orlen zamierza osiągnąć poziom 2,5 GW mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych, z czego 1,7 GW mają zapewnić morskie farmy wiatrowe, natomiast 0,8 GW źródła lądowe, w tym elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane