Orlen poczeka na biomaruderów

Anna Bytniewska
opublikowano: 17-06-2009, 00:00

Nie wszyscy dostawcy bioetanolu ze wstępnej listy złożyli oferty. Ale najwięksi już podjęli walkę.

Nie wszyscy dostawcy bioetanolu ze wstępnej listy złożyli oferty. Ale najwięksi już podjęli walkę.

Wczoraj minął termin składania ofert w przetargu na roczne dostawy bioetanolu dla PKN Orlen, największego w Polsce koncernu paliwowego. Minął i... cisza. Koncern nie podaje nawet liczby firm, które wystartowały. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że paliwowy potentat czeka na maruderów.

— Nie wszystkie firmy, które zgłosiły wstępne zainteresowanie udziałem w przetargu, przysłały ostateczne oferty. Czekamy, może jeszcze wpłyną — powiedziano nam w Orlenie.

Co ciekawe, w dokumentacji przetargowej PKN sam zaznaczył, że 15 czerwca godz. 14.00 to ostateczny termin składania ofert.

Koncern informuje, że z dostawcami, którzy złożyli oferty pisemne, przeprowadzi dwuetapowe negocjacje: drogą elektroniczną i bezpośrednie. Kiedy odbędzie się przetarg elektroniczny, jeszcze nie wiadomo.

— W lipcu, ale konkretnej daty nie podam — mówi Dawid Piekarz, rzecznik Orlenu.

Paliwowy gigant chce nabyć 170 mln litrów bioetanolu. Jeśli wejdą w życie nowe wymagania jakościowe, pozwalające dolewać do benzyny nawet 10 proc. biokomponentów, zamówienie może wzrosnąć do 280 mln litrów. Przy obecnym poziomie dolewki (do 5 proc.) wartość kontraktu szacowana jest na ponad 400 mln zł.

Atmosfera jest napięta, bo na krajowym rynku bioetanolu zrobiło się ciasno. Zapotrzebowanie wynosi 250 mln litrów, tymczasem już zainstalowane moce produkcyjne sięgają 600 mln litrów.

Oferty w przetargu złożyli najwięksi polscy gracze: Akwawit Brasco Aleksandra Gudzowatego i Bioagra Zbigniewa Komorowskiego. Już te dwie firmy mogłyby z nawiązką pokryć zapotrzebowanie Orlenu na bioetanol. Mogłyby, ale Bioagra jeszcze nie uruchomiła produkcji w nowym zakładzie w Goświnowicach koło Nysy.

— Trwa rozruch, prowadzimy wstępne testy. Produkcję uruchomimy w ciągu kilku tygodni, najwyżej miesiąca — mówi Zbigniew Brymora, wiceprezes Bioagry.

Orlen ma rozstrzygnąć przetarg na przełomie lipca i sierpnia, podpisanie umów z dostawcami bioetanolu spodziewane jest w sierpniu. Dostawy mają ruszyć w październiku.

400

mln zł Na tyle szacowana jest wartość rocznego kontraktu na dostawy Bioetanolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy