Orlen przedstawił szacunkowe dane operacyjne

KZ, ESPI
18-01-2013, 08:11

PKN Orlen przedstawił szacunkowe dane operacyjne za IV kwartał 2012 r.

Cena ropy Brent w ujęciu kw/kw wzrosła o 1 proc. do 110 USD za baryłkę, modelowa marża rafineryjna spadła o 48 proc. do 4,4 USD (w ujęciu rocznym była o 57 proc. wyższa), modelowa marża petrochemiczna zwiększyła się natomiast o - odpowiednio - 17 i 20 proc.

W IV kw. Orlen przerobił 7,5 mln ton ropy, o 1 proc. więcej kw/kw i 4 proc. r/r, sprzedaż spadła natomiast o 4 proc. do 9,28 mln ton.

Orlen podał też, że średnia marża rafineryjna w grudniu wyniosła zaledwie 1,2 USD na baryłce.

Dodatni łączny wpływ zmian czynników makroekonomicznych oraz wolumenów sprzedaży w 4kw’12 wyniósł około 0,7 mld PLN (r/r). Dodatni wpływ zmiany salda na pozostałej działalności operacyjnej wyniósł około 0,8 mld PLN (r/r) i obejmował
niższe o około 1,1 mld PLN (r/r) odpisy aktualizujące wartość rzeczowego majątku trwałego oraz ujemny wpływ pozostałych elementów w wysokości około (-) 0,3 mld PLN (r/r).

Odpisy aktualizujące wartość rzeczowego majątku trwałego ujęte w 4kw’12 w efekcie przeprowadzonych zgodnie z MSR 36 testów wyniosły około (-) 0,7 mld PLN i dotyczyły głównie segmentu rafineryjnego Grupy Unipetrol. W 4kw’11 odpisy wartości majątku rzeczowego wyniosły (-) 1,8 mld PLN i dotyczyły głównie Unipetrol (segment
rafineryjny i petrochemiczny) oraz Anwil (PCW).

Ujemny wpływ pozostałych elementów w wysokości około (-) 0,3 mld PLN (r/r) wynika głównie z braku dodatnich efektów z 4kw’11 obejmujących otrzymane odszkodowania, zwroty zapłaconych kar oraz aktualizację salda rezerw na koszty emisji CO2.

Po uwzględnieniu ujemnego wpływu przeprowadzonych zgodnie z MSR 36 testów na utratę wartości majątku trwałego w wysokości około (-) 0,7 mld PLN w 4kw’12 oraz (-) 1,8 mld PLN w 4kw’11, wynik operacyjny wg LIFO będzie wyższy o 1,5 mld PLN (r/r) i szacowany jest na około (-) 0,2 mld PLN.

Wynik operacyjny wg LIFO przed dokonaniem niegotówkowych odpisów aktualizujących wartość rzeczowego majątku trwałego w 4kw’12 szacowany jest na około 0,5 mld PLN i będzie wyższy o około 0,4 mld PLN (r/r).

Orlen dane szacunkowe

- Powyższe szacunki pokazują, iż spadek marż rafineryjnych zaważył negatywnie na wynikach segmentu rafineryjnego, a spadek wolumenów sprzedaży detalicznej o 3% r/r oznacza słabe wyniki w segmencie detalicznym. Motorem wyników w IV kw.’12 r. będzie segment petrochemiczny. Wyniki są rozczarowujące, oczekujemy spadków kursu PKN na dzisiejszej sesji - napisała w porannej nocie do klientów Monika Kalwasińska, analityk DM PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ESPI

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Orlen przedstawił szacunkowe dane operacyjne