Orlen, Puławy, Tarnów+Stilon?

Anna Bytniewska
opublikowano: 19-03-2004, 00:00

Puławy szukają partnerów do przeróbki swoich produktów. Obok PKN poważnym kandydatem do aliansu jest francuska Rhodia.

Zakłady Azotowe Puławy ogłosiły niedawno, że chcą rozwijać przetwórstwo sztandarowych produktów, czyli melaminy na żywice mocznikowe, i kaprolaktamu na poliamid. Firma dysponuje terenami wyposażonymi w infrastrukturę, która umożliwiałaby lokowanie nowych partnerów.

Potrzebne wsparcie

Azotom potrzebni są inwestorzy branżowi, gotowi nie tylko współfinansować budowę nowych instalacji, ale również wykorzystywać przetworzone produkty na własne potrzeby.

— Chcemy produkcję kaprolaktamu ująć w następującą sekwencję powiązań kapitałowych: dostawca surowca (czyli benzenu), producent kaprolaktamu (którym są Puławy) oraz producent wytwarzanego z niego poliamidu — mówi Zygmunt Kwiatkowski, prezes Puław.

Nieoficjalnie wiadomo, że są już chętni do uczestnictwa w takich projektach. Naturalnymi partnerami do aliansu są PKN Orlen, wytwórca benzenu, oraz francuska Rhodia i zależny od niej włoski Nylstar, które są z kolei współwłaścicielami Stilonu z Gorzowa. PKN potwierdza, że trwają już rozmowy między Puławami a akcjonariuszami Stilonu.

— Orlen nie bierze udziału w rozmowach z Rhodią, ale uważnie obserwuje jej kondycję finansową, gdyż podtrzymujemy zainteresowanie udziałem w konsolidacji produkcji kaprolaktamu Puław i Tarnowa — twierdzi Janusz Wiśniewski, wiceprezes Orlenu.

Rysa na szkle

Gorzowski Stilon przetwarza poliamid na włókna sztuczne. Zapotrzebowanie na surowiec (kaprolaktam) prawie w 95 proc. pokrywa kupując go w zakładach azotowych w Puławach i Tarnowie. Tymczasem rządowa strategia restrukturyzacji sektora chemicznego rekomenduje połączenie produkcji kaprolaktamu tych firm, i to najlepiej przez przyszłego inwestora. Może to nie być łatwe. Faktem jest, że Tarnów już wytwarza z kaprolaktamu poliamid. Jest on wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji np. elementów systemów elektronicznych, ABS oraz chłodnic, ale także do produkcji włókien sztucznych do wykładzin.

— Jeżeli dojdzie do połączenia produkcji kaprolaktamu Tarnowa i Puław, to ekonomiczniej będzie rozwijać produkcję poliamidu w Tarnowie. Po to przeprowadza się konsolidację, aby nie dublować produkcji — twierdzi Janusz Wiśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen, Puławy, Tarnów+Stilon?