Orlen rozważa zakup kolejnych zagranicznych spółek, nadal patrzy na Amerykę Pn.

ISBnews
13-03-2014, 09:19

Grupa PKN Orlen analizuje możliwości zakupu kolejnych zagranicznych projektów poszukiwawczo-wydobywczych, poinformował prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar. W sferze zainteresowań Orlenu pozostaje przede wszystkim Ameryka Północna.

"Przyglądamy się nawet 80–100 takim projektom rocznie, choć szczegółowo analizujemy maksymalnie do pięciu wybranych. Jak co roku będziemy chcieli zarekomendować zarządowi dokonanie kolejnej akwizycji gwarantującej odpowiednią stopę zwrotu" - powiedział Prugar w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Prezes uważa, że na razie jest za wcześnie, aby mówić o konkretach ewentualnego przejęcia, jednak potwierdza, że "najbardziej perspektywiczna" jest Ameryka Północna, gdzie Orlen w ubiegłym roku przejął za ok. 550 mln zł kanadyjską firmę naftową TriOil.

"Poza Kanadą od wielu lat patrzymy też na Stany Zjednoczone. Chcielibyśmy się pojawić i tam, choć to rynek trudniejszy, jeśli chodzi o konkurencyjność aktywów, i bardziej skomplikowany niż kanadyjski" - powiedział Prugar gazecie.

Podkreślił, że jeśli pojawi się ciekawy projekt inwestycyjny, podobnej wielkości co transakcja zakupu TriOil, to spółka "poważnie się nad tym pochyli i będzie mogła przeznaczyć na nią część budżetu, zgodnie ze strategią koncernu".

W Polsce Orlen nie planuje dokupować koncesji w tym roku. Prugar nie wyklucza jednak innego rodzaju zaangażowania w krajowe projekty poszukiwawcze, np. poprzez nabywanie prawa do udziału w projekcie na drodze zrealizowania adekwatnego zakresu prac.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen rozważa zakup kolejnych zagranicznych spółek, nadal patrzy na Amerykę Pn.