Orlen zaprasza do budowy elektrowni

Paweł Janas
opublikowano: 17-06-2010, 00:00

Energetyczny program Orlenu rusza. Spółka wie, jaką chce wybudować elektrownię. Nie wie jeszcze, z kim.

Giganci branży energetycznej, czeskie i arabskie fundusze czy Kulczyk Investments — to lista potencjalnych partnerów

Energetyczny program Orlenu rusza. Spółka wie, jaką chce wybudować elektrownię. Nie wie jeszcze, z kim.

W różnego rodzaju projekty energetyczne zainwestowali już wielcy świata naftowego. Jest wśród nich brytyjsko-holenderski Shell i rosyjski Łukoil. Także średniej wielkości koncerny — węgierski MOL czy austriacki OMV mają na koncie inwestycje energetyczne. Do tej grupy firm chce teraz dołączyć PKN Orlen. Lider krajowego rynku paliw ten kierunek rozwoju wyznaczył jeszcze w strategii przyjętej w 2008 r. Na pierwszy ogień ma pójść budowa bloku gazowo-parowego we Włocławku. O przymiarkach do tej inwestycji firma informowała kilka miesięcy temu. Pierwszy ważny krok koncern zrobił w marcu gdy pozyskał umowę na przyłączenie do sieci PSE Operator. Teraz program energetyczny rusza pełną parą. Według informacji, do których dotarł "PB", w przyszłym tygodniu Orlen wyśle do inwestorów branżowych i finansowych zapytanie o wstępne zainteresowanie uczestnictwem w projekcie. Przedstawciele Orlenu unikają komentarza.

— Nie możemy ujawniać szczegółowych planów projektu. Mogę jedynie powiedzieć, ze jesteśmy w trakcie realizacji strategii, w której zapowiadaliśmy wejście w energetykę — mówi Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Arabowie i Kulczyk

Według naszych informacji, firma rozważa udział w projekcie partnera branżowego posiadającego doświadczenie w energetyce gazowej lub inwestora finansowego. Koncern z Płocka nie wyklucza, że partnerów może być dwóch. Orlen chce zachować 51 proc. udziałów w spółce celowej, która będzie realizować projekt, a następnie zarządzać elektrownią. Partner będzie jednak niezbędny. Płocka spółka szacuje, że budowa 1 megawata bloku (wraz z kosztami dodatkowymi, czyli np. kosztami projektów i pozwoleń) to wydatek rzędu 1,3 mln EUR. Elektrownia zaś ma być wyposażona w jeden blok o mocy 420-490 MWe.

W gronie najbardziej pożądanych firm branżowych znalazły się m.in. koncerny Electrabel, RWE, VNG, E.ON czy EWE. Zaproszenia trafią także do inwestorów finansowych. Wśród tych z listy marzeń są m. in: Bain Capital, Bridgepoint, Penta Investments, Dubai Holding, Candover i Qatar Investment Authority. Nie zabrakło także spółki Kulczyk Investments. Plan zaproszenia międzynarodowej grupy kierowanej przez najbogatszego Polaka nie dziwi. W wypowiedziach medialnych Jan Kulczyk nie krył, że chce stworzyć grupę energetyczną. Pierwszy krok ku realizacji tego celu zrobił niedawno, składając ofertę na zakup akcji prywatyzowanej polskiego koncernu energetycznego Energa.

Skąd gaz?

Orlen zakłada, że przetarg na dostawę bloku wystartuje w IV kwartale 2010 r. Kontrakt na realizację elektrowni ma zostać podpisany w III kwartale 2011r. Jej uruchomienie planowane jest na lata 2014-15. Analizy Orlenu wskazują na wzrost cen i popytu na energię elektryczną Elektrownie gazowe mają przed sobą przyszłość choćby ze względu na mniejszą niż w przypadku elektrowni węglowych emisję CO2, a na jej ograniczenie coraz mocniej nalega Unia Europejska. Analitycy mają jednak pewne wątpliwości.

— Orlen może mieć w najbliższej przyszłości problemy z pozyskaniem odpowiedniej ilości gazu na korzystnych warunkach. O ile oczywiście nie dysponuje możliwościami jego zapewnieniami z własnych źródeł — mówi Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.

Orlen nie wyklucza w przyszłości budowy drugiego bloku. Na razie nie jest przesądzona jego lokalizacja. Może znaleźć się we także Włocławku lub w Płocku. Potencjalna rozbudowa zależy jednak od rozbudowy sieci przesyłowej PSE Operator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu