Orłowski: bez reform Polska nie wykorzysta swojego potencjału

(Marek Druś)
16-11-2006, 16:22

Bez gruntownych reform Polska nie wykorzysta swojego potencjału gospodarczego - powiedział PAP prof. Witold Orłowski z firmy audytorsko-doradczej PricewaterhouseCoopers, odnosząc się do raportu KE oceniającego stan reform gospodarczych w Polsce.

Bez gruntownych reform Polska nie wykorzysta swojego potencjału gospodarczego - powiedział PAP prof. Witold Orłowski z firmy audytorsko-doradczej PricewaterhouseCoopers, odnosząc się do raportu KE oceniającego stan reform gospodarczych w Polsce.

W środę Komisja Europejska (KE) przedstawiła raport, w którym stwierdziła że Polska nie wykorzystuje swojego potencjału gospodarczego. Eksperci ocenili, że dotychczasowe postępy Polski na drodze reform gospodarczych są zbyt wolne, a pojedyncze sukcesy nie przynoszą długofalowych rezultatów.

Do głównych problemów polskiej gospodarki KE zaliczyła m.in. słabą infrastrukturę, zbyt sztywne zasady obowiązujące na rynku pracy, brak konkurencji w sektorze finansowym oraz wadliwą legislację.

Orłowski nie zgodził się ze stwierdzeniem KE, że Polsce grozi pułapka wysokiego bezrobocia i niskiego wzrostu gospodarczego. "To nie jest właściwa diagnoza" - powiedział w czwartek PAP ekspert.

Podkreślił, że Polska nie jest już krajem wysokiego bezrobocia. "Jesteśmy krajem, gdzie część osób nie może znaleźć pracy z powodu braku odpowiednich kwalifikacji" - wyjaśnił.

Jego zdaniem, wskaźniki bezrobocia, na których opiera się KE, są całkowicie fałszywe.

"Tak naprawdę mamy do czynienia z masowym nadużywaniem statusu bezrobotnego w Polsce, bo najwyraźniej ci, którzy pracują w szarej strefie, czy wyjeżdżają by pracować w Anglii i Irlandii, są rejestrowani jako bezrobotni w Polsce" - powiedział prof. Orłowski.

Według eksperta, Polska jest krajem, któremu grozi pułapka "nadmiernego rozkwitu szarej strefy i niskiej opłacalności inwestycji legalnych".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Orłowski: bez reform Polska nie wykorzysta swojego potencjału