Orłowski: decyzja ws. akcyzy na paliwa nie rozwiązuje problemów systemu podatkowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-11-2005, 18:06

Decyzja o pozostawieniu akcyzy na paliwa na dotychczasowym poziomie nie rozwiązuje problemów polskiego systemu podatkowego - uważa doradca ekonomiczny prezydenta Witold Orłowski.

Decyzja o pozostawieniu akcyzy na paliwa na dotychczasowym poziomie nie rozwiązuje problemów polskiego systemu podatkowego - uważa doradca ekonomiczny prezydenta Witold Orłowski.

    W sobotę premier Kazimierz Marcinkiewicz ogłosił, że rząd nie będzie podnosił akcyzy na paliwo. Premier przyznał, że bez podwyżki akcyzy wpływy do budżetu będą mniejsze o 1,2 mld zł,  jednak - według niego - są możliwości, by ten brak uzupełnić. Wymienił w tym kontekście wprowadzane reformy: przyspieszenie absorpcji środków strukturalnych, przyspieszenie budowy dróg i autostrad oraz program mieszkaniowy. Dodał, że jest jeszcze jedno źródło dochodów, o którym poinformuje w połowie przyszłego tygodnia.

    "Oznacza ona (decyzja premiera-PAP) oczywiście spadek dochodów budżetowych w przyszłym roku, ale poradzimy sobie z tym" - powiedział w sobotę PAP Orłowski. Jego zdaniem, pozytywnie na to wpłyną wyższe od zakładanych dochody budżetowe w 2005 roku; "rząd będzie miał rezerwę" - dodał.

    Samą decyzję premiera Orłowski określił jako "decyzję ad hoc, wymuszoną naciskami polityczno-społecznymi i nie poprzedzoną analizami".

    Zaznaczył, że rząd powinien przedstawić całościowy plan reformy sytemu podatkowe w Polsce. "Nie da się ukryć, że podatki pośrednie nie są największym problemem - jest nim wysokie opodatkowanie pracy" - powiedział Orłowski.

    Poprzedni minister finansów Mirosław Gronicki obniżył we wrześniu akcyzę na benzynę o 25 groszy na litrze, aby złagodzić skutki wzrostu cen na światowych rynkach. Obniżka miała obowiązywać do końca tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane