Orłowski: Inflacja w VII ok. 1,0%, jest jeszcze pole do obniżek stóp

Internet Securities
opublikowano: 02-08-2005, 10:28

Inflacja w ujęciu rocznym w lipcu może spaść do około 1,0%, powiedział we wtorek szef doradców ekonomicznych prezydenta Witold Orłowski. Dodał, że niska inflacja wskazuje na to, iż jest jeszcze pole do obniżek stóp procentowych.

Inflacja w ujęciu rocznym w lipcu może spaść do około 1,0%, powiedział we wtorek szef doradców ekonomicznych prezydenta Witold Orłowski. Dodał, że niska inflacja wskazuje na to, iż jest jeszcze pole do obniżek stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła w ubiegłym tygodniu stopy procentowe o 25 pb i główna stopa referencyjna wynosi obecnie 4,75%. Inflacja w czerwcu spadła do 1,4% r/r z 2,5% w maju.

„Uważam, że jeśli latem inflacja byłaby niska, a wszystko na to wskazuje, to jest jeszcze cały czas pole do jakichś obniżek stóp, ale podejrzewam, że stopy można było bardziej obniżać, np. kilka miesięcy temu” – powiedział Orłowski w radiu PIN.

„Myślę, że [inflacja w lipcu będzie – przyp. ISB] około 1,0%, a na jesieni inflacja zacznie się powoli podnosić, bo ten 1,0% to jest poniżej stanu normalnego w Polsce i raczej będziemy zmierzać w stronę inflacji między 2% a 3%. Ale to cały czas jest niska inflacja” – powiedział.

Orłowski powiedział również, że w ciągu najbliższego roku czy dwóch inflacja może zbliżać się do 3,0%, ale jest to inflacja odpowiednia do stanu gospodarki i celem dla RPP powinno być nieprzekroczenie tego poziomu. Celem inflacyjnym banku centralnego jest 2,5% +/- 1 pkt proc.

„Myślę, że Polska może mieć taką inflację dość umiarkowaną, jeśli popyt będzie rósł szybciej, to prawdopodobnie ta inflacja będzie podchodzić gdzieś pod 3,0% i to powinno być celem, nieprzekroczenie tego typu inflacji. Mówię na najbliższy rok, dwa lata” – powiedział doradca prezydenta.

„W tej chwili, przy tym wzroście, który bym oceniał na jakieś 4,0%, który się kontynuuje i będzie kontynuować, taka inflacja nie przekraczająca 2-3% to byłoby najlepsze, co może się zdarzyć, chyba że coś się stanie z cenami ropy” – dodał.

W poniedziałek Ministerstwo Finansów podało, że według jego szacunków inflacja w lipcu spadnie do 1,1% r/r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane