Orłowski: Komisja Europejska jest optymistyczna

opublikowano: 13-09-2010, 14:04

Prof. Witold Orłowski o prognozach Komisji Europejskiej:

"Z punktu widzenia ocen polskiej gospodarki nic się nie zmieniło. Właściwe została podtrzymana - jak na te czasy - bardzo optymistyczna ocena (...). W tej chwili główny czynnik ryzyka dla naszego rozwoju gospodarczego to bardzo niekorzystny przebieg sytuacji w Zachodniej Europie, zwłaszcza w Niemczech. Komisja jest optymistyczna; po analizie uważa, że Niemcom nie grozi spowolnienie, druga recesja. Gdyby się to potwierdziło, byłaby to dla nas bardzo dobra wiadomość (...)

Prognoza wzrostu inflacji jest efektem tego, że prawdopodobnie podniesienie VAT spowoduje wzrost cen. Ale najgorszą sprawą byłaby deflacja, czyli sytuacja, gdy brak popytu powoduje, że ceny spadają. Niewysoka inflacja jest zjawiskiem zdrowym, który towarzyszy wzrostowi. Nie każda inflacja jest zjawiskiem groźnym, taka na poziomie 2,5 proc. nie daje żadnych powodów do zmartwień".(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane