Orłowski: Rząd nie powinien wycofywać z TK emerytur górniczych

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 29-11-2005, 09:52

Rząd nie powinien wycofywać z Trybunału Konstytucyjnego skargi na ustawę o emeryturach górniczych - ocenia doradca ekonomiczny prezydenta. Witold Orłowski powiedział w radiowej Trójce, że wycofanie byłoby nierozsądne. Decyzję w sprawie wycofania skargi ma podjąć dziś rząd.

Rząd nie powinien wycofywać z Trybunału Konstytucyjnego skargi na ustawę o emeryturach górniczych - ocenia doradca ekonomiczny prezydenta. Witold Orłowski powiedział w radiowej Trójce, że wycofanie byłoby nierozsądne. Decyzję w sprawie wycofania skargi ma podjąć dziś rząd.

Profesor Orłowski podkreślił, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to z czasem stworzy ogromne obciążenie dla budżetu. Dodał, że jeśli ustawa jest sprzeczna z konstytucją, to ktoś inny ją zaskarży, a Trybunał Konstytucyjny uchyli. Profesor Orłowski wyraził opinię, że rozwiązaniem problemu wcześniejszych emerytur dla górników byłyby emerytury pomostowe.

Doradca ekonomiczny prezydenta przyznał, że trzeba pomagać rodzinom wielodzietnym. Wyraził natomiast wątpliwość, czy tak zwane becikowe przyczyni się do zwiększenia przyrostu naturalnego.

Profesor Orłowski wyraził opinię, że budżet na przyszły rok uda się zrealizować bez większych problemów. Podobnie może być w roku 2007, ale później będzie trzeba zreformować finanse publiczne. Jest to też niezbędne dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane