Ortyl: w przyszłym tygodniu ostateczna lista projektów do programu "Rozwój Polski Wschodniej

opublikowano: 22-01-2007, 14:05

W przyszłym tygodniu rząd ma zatwierdzić ostateczną listę projektów, które będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej"

W przyszłym tygodniu rząd ma zatwierdzić ostateczną listę projektów, które będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej" - poinformował w poniedziałek w Białymstoku wiceminister rozwoju regionalnego Władysław Ortyl.

W grudniu 2006 r. listę projektów zaakceptował Komitet Rady Ministrów.

"Myślę, że w przyszłym tygodniu te projekty ostatecznie zaakceptuje Rada Ministrów i będziemy mogli cały program wraz z projektem strategii przedłożyć Komisji Europejskiej" - powiedział Ortyl na konferencji prasowej. Ortyl wziął udział w konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, w ramach konsultacji na temat strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020.

Jak powiedział Ortyl, Polska liczy, że w I kwartale tego roku zakończą się negocjacje z KE nad programem "Rozwój Polski Wschodniej", a do połowy roku powinien on być zatwierdzony. Zaznaczył, że możliwa jeszcze będzie weryfikacja tej listy. Dodał, że wciąż jest do wykorzystania pula pieniędzy na tworzenie tzw. parków naukowo-technicznych.

Strategia rozwoju Polski Wschodniej ma służyć wdrażaniu długofalowej pomocy dla pięciu najbiedniejszych polskich województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Dokument jest także potrzebny do wsparcia negocjacji z Komisją Europejską na temat Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej", wyjaśnił Ortyl.

W ramach programu "Rozwój Polski Wschodniej", który ma być realizowany w latach 2007-2013, pomiędzy pięć województw ma być podzielone 2,2 mld euro. Z tej kwoty 880 mln euro to środki przyznane najbiedniejszym regionom przez UE, a pozostałe - to środki wygospodarowane przez polski rząd z puli na inne fundusze strukturalne.

Lubelskie ma otrzymać 479,5 mln euro, Podkarpackie 459,6 mln euro, Podlaskie 371 mln euro, Świętokrzyskie 358 mln euro, a Warmińsko-Mazurskie 428,6 mln euro.

Program "Rozwój Polski Wschodniej" to dodatkowy program z unijnymi środkami jakie będą miały do dyspozycji najbiedniejsze regiony. Powstał, by wyrównywać różnice w rozwoju regionów. Pieniądze mają być przeznaczane m.in. na modernizacje dróg wojewódzkich, rozbudowę infrastruktury wyższych uczelni, transport miejski, parki technologiczne, laboratoria.

Ortyl powiedział, że nie wszystkie środki z programu "Rozwój Polski Wschodniej" zostały już rozdzielone. Nie podzielono jeszcze 80 mln zł na parki technologiczne. Pod koniec tego roku będzie w tej sprawie ogłoszony dodatkowy konkurs na projekty.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane