Orzeł Biały chce pojawić się na GPW w połowie października

PAP
opublikowano: 01-10-2007, 20:21

Spółka Orzeł Biały, zajmująca się recyklingiem zużytych akumulatorów liczy, że zadebiutuje na warszawskiej giełdzie koło połowy października. Ze środków z emisji firma akcji chce m.in. zwiększyć produkcję ołowiu.

"Debiut możliwy będzie w ciągu sześciu dni po zamknięciu zapisów. Myślę, że wejdziemy na giełdę w okolicach połowy października" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes spółki Zbigniew Rybakiewicz.

Za 12 mln zł firma planuje wybudować instalację do pirometalurgicznego przetwarzania ołowiu oraz dwa filtry. Zakończenie tej inwestycji planowane jest na przyszły rok.

Kolejne 8 mln zł z emisji pochłonie budowa instalacji do odsiarczania pasty akumulatorowej za pomocą niskokosztowej technologii aminowej. Całkowity koszt tej inwestycji to 14,9 mln zł. Brakująca kwota pochodzić będzie z krajowych i unijnych środków preferencyjnych. Budowa ta zakończy się w 2009 roku.

"Te inwestycje pozwolą nam na dalsze zwiększanie mocy produkcyjnych. W przyszłym roku nastąpi spadek wolumenu produkcji, ale będzie to wiązać się z tym, że przy podłączaniu nowej instalacji konieczne będzie wyłączenie starej. Najprawdopodobniej nastąpi spadek produkcji, ale w 2009 roku należy spodziewać się już skokowego wzrostu" - wyjaśnił prezes. Dodał, że jeszcze bardziej efekty inwestycji będzie widać w 2010 roku, po uruchomieniu i rozruchu instalacji do odsiarczania pasty akumulatorowej.

Spółka w 2006 roku wyprodukowała 27 tys. ton ołowiu rafinowanego i stopów, a w tym roku planuje produkcję 36 tys. ton.

Orzeł Biały planuje także wykorzystać pieniądze z emisji na zwiększenie efektywności działania firmy i redukcję oddziaływania na środowisko (7 mln zł) oraz zwiększenie poziomu kapitału obrotowego (29,5 mln zł).

Zapisy na akcje spółki potrwają od 4 do 8 października. Przedział cenowy wynosi 28-33 zł. Book-building rozpoczął się 28 września i potrwa do 2 października. Z emisji od 800 tys. do 1,8 mln akcji serii B spółka chce pozyskać około 56,5 mln zł. Firma chce sprzedać 1 mln 440 tys. akcji w transzy inwestorów instytucjonalnych oraz 360 tys. akcji w transzy otwartej.

Orzeł Biały działa na rynku metali nieżelaznych, specjalizując się w recyklingu zużytych akumulatorów ołowiowych i innych materiałów ołowionośnych. Podstawowym źródłem przychodów jest sprzedaż ołowiu rafinowanego oraz stopów ołowiowo-antymonowych i ołowiowo-wapniowych uzyskiwanych w wyniku złożonego procesu produkcyjnego.

Głównym akcjonariuszem Orła Białego jest Polskie Przedsiębiorstwo Ekologiczne (51,46 proc.); 6,17 proc. ma Deutsche Bank, a pozostali akcjonariusze mają łącznie 42,37 proc.

Orzeł Biały prognozuje, że w 2007 roku jego przychody wyniosą 197,6 mln zł, a zysk netto 31,6 mln zł. W zeszłym roku spółka miała przychody w wysokości 125 mln zł, a zysk netto 35,5 mln zł.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Orzeł Biały chce pojawić się na GPW w połowie października