Orzeł Biały czeka na wyższe loty

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 14-11-2007, 00:00

Firmie sprzyjają wysokie ceny ołowiu i rosnąca liczba samochodów na naszych drogach

Producent ołowiu, choć jest giełdowym nowicjuszem, spokojnie przetrwał korektę. Przy niskich obrotach jego akcje podrożały przez ostatnie dwa burzliwe tygodnie o blisko 3,5 proc. W tym czasie walory niektórych małych i średnich firm przeceniono o kilkadziesiąt procent. Dziś Orzeł Biały opublikuje wyniki finansowe z trzeciego kwartału. Powinny być dobre, gdyż spółce sprzyja sytuacja na rynku, na którym prowadzi działalność.

Październikowy debiutant zajmuje się recyklingiem akumulatorów i innych materiałów ołowionośnych. Odbiorcami odzyskiwanego surowca są przede wszystkim producenci akumulatorów. Spółka ma mocną pozycję — jej udział w rynku ołowiu rafinowanego przekracza 30 proc. Głównym konkurentem jest Baterpol. W tym roku Orzeł Biały powinien wykorzystać czynniki sprzyjające do rozwoju i poprawy wyników. Cena ołowiu bardzo wzrosła w ostatnim roku i notuje rekordowe kwoty. Jeszcze na początku roku kształtowała się na poziomie 1,5 tys. USD za tonę. Obecnie wyraźnie przekracza 3,2 tys. USD na tonę. Firma jest również uzależniona od sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Dobra, krajowa koniunktura gospodarcza i szybko rosnąca liczba samochodów również przyczyniają się do zwiększenia popytu na ofertę Orła Białego.

DM IDM, oferujący akcje firmy w niedawnej emisji publicznej, prognozuje, że spółka osiągnie w tym roku 31,6 mln zł zysku netto. Rok wcześniej miał na czysto 35,5 mln zł, ale wynik poprawiła jednorazowa transakcja. W tym roku osiągnie wysoki zysk netto tylko dzięki działalności operacyjnej, przy szacowanych przez DM IDM przychodach około 200 mln zł (dynamika wynosi około 60 proc.). Atrakcyjnie na tle giełdowych spółek prezentują się marże firmy. Na ten rok spodziewana jest rentowność netto rzędu 16 proc. Spółka dba o zyskowność, m.in. zwiększając sprzedaż do odbiorców końcowych, eliminując pośredników. Jednym z kluczowych czynników rozwoju jest konieczność systematycznej rozbudowy sieci zbiórki akumulatorów oraz zwiększenie mocy przerobowych.

co dalej

decydujące wyniki

Trudna sytuacja na giełdzie nie sprzyja zakupom akcji. W rezultacie kurs Orła Białego jest niższy niż cena emisyjna 28 zł. Szacowany wskaźnik P/E na koniec roku nie przekracza 14 i na tle rynku nie jest wygórowany.

Jeśli wyniki trzeciego kwartału przybliżą firmę do realizacji prognoz IDM, inwestorzy powinni dostrzec walory Orła Białego. Czynnikiem ryzyka jest niska płynność akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orzeł Biały czeka na wyższe loty