Osiągnięto porozumienie płacowe w niemieckiej branży metalowej

04-05-2007, 17:15

Związek pracodawców branży metalowej Badenii-Wirtembergii Suedwestmetall i regionalna organizacja związku zawodowego IG Metall uzgodniły w piątek podwyżkę płac o 4,1 proc., co usuwa groźbę strajków.

Porozumienie osiągnięto po ponad 20 godzinach rozmów, prowadzonych na terenie największej fabryki koncernu DaimlerChrysler w Sindelfingen pod Stuttgartem. Jak się przewiduje, wynegocjowana podwyżka będzie podstawowym elementem przyszłego ogólnoniemieckiego układu zbiorowego dla łącznie 3,4 mln pracowników branży metalowej. 800 tys. z nich pracuje na terenie Badenii-Wirtembergii.

Jak ustalono w Sindelfingen, od czerwca zarobki metalowców wzrosną o 4,1 proc., a po kolejnych 12 miesiącach o dodatkowe 1,7 proc. Ponadto wypłacone zostaną jednorazowe premie w wysokości 400 euro tytułem uzupełnienia wynagrodzeń za kwiecień i maj. Porozumienie obowiązywać będzie do końca października 2008 roku - czyli przez 19 miesięcy.

Szef Suedwestmetall Stefan Roell oświadczył, iż zamiarem pracodawców było sprowadzenie podwyżki do poziomu poniżej 4 procent. Jak jednocześnie zaznaczył, sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw jest dobra i w ubiegłych tygodniach jeszcze się poprawiła.

Wyraził również nadzieję, że mimo spowodowanego podwyżką wzrostu kosztów pracy zatrudnienie w przemyśle metalowym zwiększy się. IG Metall przystąpił do negocjacji z postulatem wzrostu płac o 6,5 procent, podczas gdy pracodawcy proponowali tylko 2,5 proc. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Osiągnięto porozumienie płacowe w niemieckiej branży metalowej