Osiągnięto porozumienie w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-01-2006, 10:01

Koncerny gazowe Rosji i Ukrainy Gazprom i Naftohaz osiągnęły w środę rano porozumienie w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Obie strony twierdzą, że są zadowolone z jego warunków. Satysfakcję wyraziła też Komisja Europejska.

Koncerny gazowe Rosji i Ukrainy Gazprom i Naftohaz osiągnęły w środę rano porozumienie w sprawie dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę. Obie strony twierdzą, że są zadowolone z jego warunków. Satysfakcję wyraziła też Komisja Europejska.

    Jak podali na konferencji prasowej w Moskwie przedstawiciele Gazpromu i Naftohazu, porozumienie będzie obowiązywało przez pięć lat i zakłada pośrednictwo w dostawach firmy "Rosukrenergo", w której Gazprom ma połowę udziałów. Obecność pośrednika pozwolić ma na obniżkę ceny gazu, jaką zapłaci strona ukraińska.

    Jak wyjaśnił dziennikarzom rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow, średnia cena gazu na rosyjsko-ukraińskiej granicy wyniesie 95 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Gazprom będzie sprzedawać gaz po cenie 230 dolarów za 1000 metrów sześciennych firmie "Rosukrenergo", następnie rosyjski gaz będzie mieszany z tańszym gazem pochodzącym z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu.

    W rezultacie na rosyjsko-ukraińskiej granicy  średnia cena gazu dostarczanego Ukrainie przez firmę "Rosukrenergo" wyniesie 95 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Opłata tranzytowa wynosić będzie 1,6 USD za przesłanie 1000 metrów sześciennych na odległość 100 kilometrów - pisze agencja ITAR-TASS.

    Porozumienie z Rosją potwierdził szef ukraińskiego Naftohazu Ołeksij Iwczenko. Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, Iwczenko określił wynegocjowane w nocy porozumienie jako "korzystne dla obu stron". Zaznaczył, iż zakłada ono zarówno zapewnienie dostaw gazu na Ukrainę jak i tranzyt rosyjskiego gazu do krajów Unii Europejskiej. Iwczenko potwierdził, że ukraina płacić będzie 95 USD za 1000 metrów sześciennych "mieszanego" - rosyjsko-środkowoazjatyckiego gazu.

    Ukraina płacić będzie gotówką za dostarczany gaz, z kolei Gazprom będzie także w gotówce rozliczać się z Kijowem za tranzyt gazu przez Ukrainę do państw UE. Opłata tranzytowa została podniesiona z 1,09 USD do 1,6 USD za przesłanie 1000 metrów sześciennych na odległość 100 km.

    Komisarz UE ds. energii Andris Piebalgs wyraził w środę w Brukseli wielkie zadowolenie z porozumienia zawartego między Rosją a Ukrainą na temat dostaw gazu.  Jego zdaniem, porozumienie jest "satysfakcjonujące" dla obu stron.

    Gazprom dostarcza około jednej czwartej gazu zużywanego w UE, a większość tego rosyjskiego surowca trafia do państw europejskich przez gazociągi na terenie Ukrainy, toteż spór cenowy między Moskwą a Kijowem wywołał niepokój o możliwe zakłócenia w dostawach paliwa w wielu państwach UE.

    W Brukseli spotykają się w środę eksperci 25 krajów członkowskich Unii Europejskiej, by rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym UE w kontekście ukraińsko-rosyjskiego sporu gazowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane