Osiatyński: Powołanie komisji śledczej ws.NBP może być niezgodne z konstytucją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 19:51

Konstytucjonalista, prof. Wiktor Osiatyński uważa, że istnieją przesłanki, by uznać projekt powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać działalność prezesa Narodowego Banku Polskiego, za niezgodny z zasadami państwa prawa oraz konstytucją.

Konstytucjonalista, prof. Wiktor Osiatyński uważa, że istnieją przesłanki, by uznać projekt powołania komisji śledczej, która miałaby zbadać działalność prezesa Narodowego Banku Polskiego, za niezgodny z zasadami państwa prawa oraz konstytucją.

Taką opinię, udostępnioną w środę prasie, profesor Osiatyński przesłał do NBP. Osiatyński zwrócił w niej uwagę, że kompetencje organów państwowych są ograniczone. "Państwo może bowiem używać przymusu i właśnie dlatego jego organy nie mogą robić wszystkiego, na co mieliby ochotę kierujący nimi."

Ze względu na podział władzy w państwie "Sejm nie może tworzyć dowolnych instytucji i komisji, zwłaszcza wówczas, gdy ma +normalne+ (czyli nie - nadzwyczajne) narzędzia realizacji swoich zadań."

Profesor Osiatyński podkreśla, że niezależność NBP nie oznacza wolności od kontroli. Jego zdaniem Sejm ma prawo dociekać, co robi NBP, natomiast nie ma prawa polecać niczego bankowi centralnemu lub podważać jego decyzji.

"Artykuł 111 Konstytucji wyraźnie mówi o tym, że Sejm może powołać komisję śledczą do zbadania określonej sprawy" - wyjaśnił profesor Osiatyński. Wskazuje w opinii na przykład na prywatyzację PKN Orlen lub PZU. Jednak jego zdaniem zbadanie 17 lat działania prezesa NBP i nadzoru bankowego "na pewno nie jest określoną sprawą."

Osiatyński wskazuje też, że zgodnie z Art. 203 Konstytucji, NBP jest kontrolowany przez Najwyższą Izbę Kontroli, zaś ocenę działania Rady Polityki Pieniężnej przeprowadza co roku Sejm.

"Sejm mógłby zlecić takie zadanie komisji Skarbu Państwa lub nawet specjalnie powołanej komisji nadzwyczajnej, nie posiadającej jednak uprawnień śledczych. W uzasadnieniu projektu uchwały sejmowej nie ma natomiast żadnych podstaw do powołania komisji śledczej w trybie artykułu 111 Konstytucji" - napisał Osiatyński.

W środę dwa projekty uchwał w sprawie powołania komisji śledczej ds. sektora bankowego, autorstwa PiS i LPR, trafiły do komisji ustawodawczej. Jak poinformował przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS), powołana została specjalna podkomisja, która do 21 marca ma przedstawić jeden projekt uchwały, powołującej jedną komisję śledczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane