Osięciny produkują i krzewią dobrą praktykę rolniczą

Partnerem publikacji jest Ośrodek Hodowli Zarodowej „Osięciny”
opublikowano: 16-02-2023, 13:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ośrodek Hodowli Zarodowej „Osięciny” to m.in. wzorcowy model biznesu prowadzonego w rolnictwie. Poprawiająca się od pięciu lat kondycja finansowa ośrodka przekłada się na inwestycje podnoszące jego produkcyjność i konkurencyjność. W 2022 r. spółka osiągnęła aż 33 proc. rentowności.

Spółka OHZ Osięciny gospodarzy w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego na obszarze 3 tys. ha leżących w trzech powiatach: radziejowskim, włocławskim i aleksandrowskim. Prowadzi produkcję rolną w dwóch obszarach: zwierzęcym i roślinnym.

Jesteśmy postrzegani jako podmiot krzewiący dobrą praktykę rolniczą, co jest dla nas szczególnym zaszczytem – mówi Janusz Zaremba, prezes OHZ Osięciny.

Produkcja zwierzęca spółki odbywa się w czterech fermach i dwóch wychowalniach przychówku zwierzęcego. Spółka wychowuje i sprzedaje jałówki cielne, buhajki hodowlane i użytkowe, a 1220 krów dostarczyło spółce w 2022 r. średnio 13 004 kg mleka.

Produkcja i dobrostan

Wartość genetyczna stada krów wyceniana jest indeksem hodowlanym PF. Podstawą pracy hodowlanej z jałówkami jest wycena genomowa (gPF), która obejmuje połowę urodzonych samic. Indeksy PF i gPF oraz rodowody zwierząt stanowią podstawową informację do realizacji założonego w spółce programu hodowlanego. Nadrzędnym jego celem jest poprawa długowieczności zwierząt przez poprawę parametrów ich rozrodu i ostrą selekcję w obrębie cech funkcjonalnych.

Loreta 73, jałówka z Osięcin, w 2022 r. podczas XI Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego w Minikowie, zdobyła tytuł superchampiona wśród jałowic.

Długowieczność krów spółki oscyluje około 3,6 laktacji przy średniej wydajności życiowej na poziomie 40 tys. kg mleka na krowę. Wartości te znacznie przekraczają średnie dla krów rasy HF w Polsce. Zwierzęta są karmione wyłącznie paszami wyprodukowanymi w spółce: kiszonką z kukurydzy, sianokiszonką z lucerny, prasowanymi wysłodkami buraczanymi, sianem z lucerny. Uzupełniają je pasze treściwe, mineralne oraz dodatki funkcyjne. Zwierzęta utrzymywane są w obiektach wolnostanowiskowych. Budynki spełniają wszystkie wymogi dobrostanu w zakresie mobilności zwierząt, wymiarów i jakości legowisk, wentylacji, oświetlenia oraz dostępu do paszy i wody. Zapewnienie dobrych warunków życia jest wyrazem szacunku dla zwierząt.

Do kojarzeń zarodowych wykorzystywane są buhaje o najwyższych parametrach w zakresie typu i budowy, zgodnie z wycenami dokonanymi zarówno metodą GMACE, jak i MACE. Wybór buhajów do inseminacji traktowany jest w spółce jako inwestycja w jej przyszłość.

– Dumą hodowli są krowy, które w trakcie swojego życia przekroczyły produkcję 100 tys. kg mleka. W historii naszej hodowli takich krów jest już niemal sto! W 2022 r. taką wydajność osiągnęło 16 krów i za to zostały uhonorowane indywidualnymi certyfikatami. Wyniki produkcyjne i hodowlane naszych zwierząt znajdują uznanie w oczach wielu gremiów. Na Mlecznej Gali 2022 Ośrodek został laureatem pierwszej nagrody w kategorii Wydajności stad liczących 300–500 krów. Zostaliśmy także uhonorowani wyróżnieniem w kategorii Genetyka za największą liczbę krów z indeksem gPF w rankingu TOP 100 – mówi Janusz Zaremba, prezes OHZ Osięciny.

Dobra praktyka

Produkcja roślinna spółki jest podporządkowana w znacznej części produkcji zwierzęcej. Spółka uprawia lucernę, rzepak, kukurydzę, pszenicę, jęczmień oraz buraki cukrowe. Warunki glebowe umożliwiają jej osiąganie wysokich plonów mimo położenia pól w okresowo niekorzystnych warunkach hydrologicznych.

Wysokie wydajności w produkcji zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej osiągane są dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników, i to na każdym stanowisku. Kadra ośrodka dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami szkół i ze studentami uczelni rolniczych – zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także z hodowcami.

Produkcja roślinna spółki jest podporządkowana w znacznej części produkcji zwierzęcej. Spółka uprawia lucernę, rzepak, kukurydzę, pszenicę, jęczmień oraz buraki cukrowe.

– Jesteśmy postrzegani jako podmiot krzewiący dobrą praktykę rolniczą, co jest dla nas szczególnym zaszczytem – przyznaje prezes Zaremba.

Poprawiająca się od pięciu lat kondycja finansowa spółki umożliwia jej realizację kolejnych inwestycji, m.in. w nowoczesny park maszynowy. Wydajność zakupionych nowoczesnych maszyn do prac polowych pozwala na znaczne skrócenie czasu pracy potrzebnego do obsłużenia upraw polowych.

Inwestycje i nagrody

Osięciny inwestują także w odnawialne źródła energii. Spółka jest właścicielem siedmiu instalacji fotowoltaicznych, z których każda produkuje około 50 kWh energii. Obecnie inwestuje w biogazownię rolniczą. Ciągle poprawiana jest infrastruktura magazynowa, powstają hale namiotowe do przechowywania słomy i siana oraz maszyn rolniczych. Także budynki inwentarskie podlegają ciągłej modernizacji, której celem jest poprawa dobrostanu zwierząt. Spółka planuje budowę nowoczesnej obory dla 700–800 krów.

– OHZ Osięciny to przede wszystkim ludzie, którzy tu pracują. Poszanowanie przez nich natury naszego regionu doceniają m.in. bociany, które rokrocznie powracają do gniazd w naszych obiektach i wychowują tu swoje młode – opowiada prezes Zaremba.

Poszanowanie natury przez OHZ Osięciny doceniają m.in. bociany, które rokrocznie powracają do gniazd w obiektach Ośrodka.

Znaczenie OHZ Osięciny dla polskiego rolnictwa docenił i nagrodził prezydent Andrzej Duda, który wręczył prezesowi Januszowi Zarembie list gratulacyjny dla Ośrodka za wkład w polską hodowlę bydła mlecznego i pozycję lidera rynku hodowli bydła holsztyńsko-fryzyjskiego.

W 2022 r. podczas XI Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego w Minikowie włoski sędzia z międzynarodową licencją przyznał spółce dwa tytuły championa – w kategorii jałówek 14–15 miesięcy i w kategorii krów w trzeciej laktacji. Firma uzyskała też tytuł wicechampiona w kategorii krów w drugiej laktacji. Spośród wszystkich wystawionych jałowic tytuł superchampiona zdobyła Loreta 73 – jałówka z Osięcin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane