Osiem rakiet na GPW

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 27-10-2010, 00:00

Analitycy wyszukali spółki giełdowe, które mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów: komunikatem i wzrostem kursu.

Analitycy wyszukali spółki giełdowe, które mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów: komunikatem i wzrostem kursu.

Dobre informacje ze spółek są w cenie. Przekonali się o tym ostatnio akcjonariusze DGA czy Waska, których kursy wręcz eksplodowały. Pierwsza z wymienionych spółek zarejestrowała technologię, która umożliwia wczesne wykrywanie raka piersi, oraz poinformowała o kilku inwestycjach kapitałowych. W przypadku Wasko sygnałem do zakupów okazała się umowa z PTK Centertel oraz Urzędem Miasta Wrocławia. Z pomocą analityków postanowiliśmy poszukać potencjalnych następców DGA i Waska. Chodzi o spółki, które w najbliższych tygodniach czy miesiącach mogą pochwalić się ważnym, a może nawet i przełomowym komunikatem — tj. takim, który mógłby znacząco poprawić fundamenty spółki oraz jej wycenę rynkową.

Przejęcie w cenie

Wyłoniliśmy aż ośmiu kandydatów na "rakiety" parkietu. Sygnałem do zakupów może okazać się pozyskanie inwestora, zawarcie dużego kontraktu czy akwizycja. Co ciekawe, wśród wytypowanych spółek są tegoroczni liderzy wzrostów. Chodzi o Amikę i Boryszew. Według Tomasza Jachowicza, analityka z DnB Nord, Amica to potencjalny cel przejęcia przez zagraniczny koncern BSH. Jego zdaniem, na rynku pojawiają się sugestie, że światowy potentat może wejść w alians z wielkopolską spółką, by mocniej zaistnieć na rynku. Z kolei Boryszew może przejmować i dalej rozbudowywać grupę.

— Boryszew finalizuje przejęcie pozostałych spółek zagranicznych należących do Grupy Maflow (Brazylia, Chiny). Ponadto inwestorzy mogą pozytywnie zareagować na wiadomość o kupnie od syndyka grupy kapitałowej Cablelettra. Docelowo podmioty te mogłyby zostać połączone — uważa Tomasz Jachowicz.

Na akwizycje stawia też Tomasz Manowiec z BM BGŻ. Według analityka ABC Data i Otmuchów, czyli dwaj tegoroczni debiutanci, jeszcze w tym roku mogą dokonać wartościowych przejęć.

Ważne kontrakty

Marcin Materna z Domu Maklerskiego Millennium typuje firmę, która ma duże szanse, aby w najbliższym czasie poinformować o zawartych kontraktach. Chodzi o Kopex. Producent maszyn i urządzeń górniczych to teoretycznie jeden z głównych beneficjentów rosnących inwestycji w branży górniczej, które zostaną uruchomione w najbliższych miesiącach w związku z przyznaniem dotacji budżetowych.

Najwięcej, bo aż trzy spółki wyszukał Łukasz Rosiński z DM Amerbrokers. Jego kandydaci do "wyskoku" to: Cormay, Centrozap oraz Stąporków. W każdej z wymienionych spółek może dojść do ciekawych wydarzeń: w pierwszej możliwa jest akwizycja, w drugiej pozyskanie inwestora, a w ostatniej zawarcie istotnego kontraktu. Warto dodać, że akcjonariusze Cormay liczyli zyski już na wczorajszej sesji. Producent odczynników diagnostycznych podwyższył bowiem prognozy finansowe.

Techniczne wskazanie

O wytypowanie "rakiety", czyli spółki, której kurs aż pali się do wybicia, poprosiliśmy też specjalistę od analizy technicznej. Odstawiając fundamenty na bok (co nie znaczy, że ich nie ma), technicznie wyróżnia się dystrybutor IT firma AB. Tak przynajmniej twierdzi Krzysztof Borowski, analityk KBC Securities.

— Giełdowy kurs AB wybił się w górę (duży, biały korpus potwierdzony wzrostem wolumenu obrotów), pokonując lokalne zatrzymanie z 22 września na 22,7 zł. Zwyżkę ceny potwierdziły wskaźniki analizy technicznej. Wsparcie stanowi zwyżkująca średnia ruchoma 13-sesyjna. W układzie średnich ruchomych 15- i 45-sesyjnych obowiązuje wskazanie kupna (tzw. złoty krzyż). Wskaźniki wolumenowe sygnalizują akumulację akcji w szerszej ramie czasowej. Kolejne opory to 24,2 zł, 26,9 zł i 28,7 zł — analizuje Krzysztof Borowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu