Oskar i Pani Róża

Michał Mizera
opublikowano: 29-10-2004, 00:00

Można nie lubić teatru Anny Augustynowicz, bo to artystka kontrowersyjna, ale nie sposób odmówić jej wszechstronności.

Z jednej strony „Moralność pani Dulskiej” Zapolskiej, z drugiej „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Z jednej — „Zszywanie” w Teatrze Rozmaitości, które chcieli ocenzurować warszawscy radni za obsceniczne fragmenty, z drugiej... no właśnie — i tu duże zaskoczenie. Augustynowicz sięgnęła bowiem po utwór dla dzieci. A właściwie dla każdego, bo „Oskar i Pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta porównywano (słusznie!) z „Małym księciem”. To wzruszająca historia 10-letniego chłopca chorego na białaczkę, który pisze listy do Pana Boga. Powstał zdumiewający traktat o życiu i śmierci, sztuce umierania, miłości i wierze.

Nie dziwi adaptacja teatralna tej powiastki — Schmitt jest także wziętym dramatopisarzem, znanym u nas z wielu realizacji „Wariacji enigmatycznych” czy bardzo przyzwoicie wyreżyserowanych i znakomicie zagranych przedstawień: „Libertyn” i „Frederick albo Bulwar zbrodni” w warszawskim Teatrze Ateneum. Znajomość teatru od podszewki i wyczucie teatralności w życiu nie jest mu więc obce.

Augustynowicz i tym razem współpracuje ze swoim ulubionym scenografem Markiem Braunem. W roli Oskara wystąpi Wojciech Brzeziński, Pani Róży — Anna Januszewska. Będzie to polska prapremiera tego tekstu. Repertuar szczecińskiego Teatru Współczesnego oddaje wielość zainteresowań i szeroką gamę możliwości reżyserskich Augustynowicz. Mało jest takich scen w kraju — odważnych i łączących klasykę ze współczesnością.

Teatr Współczesny w Szczecinie, spektakle: 29 X, godz. 19.00, 30 X, godz. 17.00, 3-4 XI, godz. 11.00 i 19.00, bilety: tel.: (91) 489-23-23, e-mail: bow@wspolczesny.szczecin.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Oskar i Pani Róża