Oskarżeni o fałszerstwa ws. rzekomych zawodów dla niepełnosprawnych

PAP
opublikowano: 11-07-2009, 10:44

Gniewomir R.-K., prezes Europejskiego Centrum Młodzieży i Rozwoju Demokracji Lokalnej, jest wraz z trzema innymi osobami oskarżony o poświadczenie nieprawdy w dokumentacji rzekomo organizowanych zawodów dla niepełnosprawnych. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia; nie przyznają się do zarzutów.

Prokuratora Rejonowa Warszawa-Praga Północ skierowała akt oskarżenia w tej sprawie do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ - poinformowała PAP Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Oskarżonym, reprezentującym Europejskie Centrum oraz Towarzystwo Katolickiego Domu Akademickiego w Krakowie, zarzucono poświadczanie w latach 2005-2006 nieprawdy w dokumentacji finansowo-sprawozdawczej, w celu potwierdzenia organizacji 30 zawodów osób niepełnosprawnych. Na poczet tych imprez otrzymali oni łącznie 200 tys. zł dotacji od resortu sportu. Zdaniem prokuratury, zawody te albo w ogóle się nie odbyły, albo też oskarżeni nie byli ich organizatorami.

Prokuratura twierdzi, że podsądni poświadczali nieprawdę w dokumentacji dla resortu sportu "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej". Mazur nie sprecyzowała, na czym te korzyści polegały. Podkreśliła zarazem, że oskarżonym nie postawiono zarzutów wyłudzeń.

Aktem oskarżenia, oprócz prezesa Europejskiego Centrum, objęto głównego księgowego Centrum, a także dyrektora generalnego i skarbnika Towarzystwa Katolickiego Domu Akademickiego w Krakowie (Gniewomir R.-K. jest kanclerzem tego Towarzystwa). W śledztwie oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych czynów i skorzystali z prawa do odmowy wyjaśnień.

40-letni Gniewomir R.-K kandydował w niedawnych wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Prawicy Rzeczypospolitej. Na swej stronie internetowej podaje on, że był założycielem, a następnie prezesem Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej. W latach 1989-1992 pracował w TVP jako twórca i redaktor programów katolickich dla młodzieży; był też p.o. wicedyrektorem "Panoramy".

Od 1993 do 1999 r. był asystentem członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Należąc do grona najbliższych współpracowników senatora Jana Szafrańca z Białegostoku, senatora Ryszarda Bendera oraz posła Marka Jurka, aktywnie uczestniczył w tworzeniu zrębów funkcjonowania radiofonii katolickiej w Polsce, na czele z Radiem Maryja" - podaje jego strona. W latach 1999-2000 Gniewomir R.-K. był dyrektorem generalnym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dziś jest prezesem Europejskiego Centrum - instytucji pozarządowej prowadzącej m.in. programy edukacyjno-wychowawcze i działającej na rzecz dzieci, młodzieży i osób niepełnosprawnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane