Oskładkowanie umów śmieciowych nie poprawi sytuacji młodych

Materiał przygotowany przez Work Service
opublikowano: 20-01-2014, 00:00

Rynek pracy

Zadeklarowane przez premiera oskładkowanie umów cywilnoprawnych to dobry krok do zwiększenia bezpieczeństwa zatrudnienia pracowników. Nie poprawi on jednak sytuacji młodych Polaków. Takie umowy to bardzo często jedyna forma zatrudnienia, na jaką mogli do tej pory liczyć.

Trudno się spodziewać, że oskładkowanie umów cywilnoprawnych rozwiąże problem bezrobocia młodych.

Jest ono olbrzymie — pracy nie ma ponad milion osób w wieku do 34 lat. Problemy młodych ludzi na rynku pracy są spowodowane między innymi brakiem odpowiednich kompetencji, konkretnych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Paradoks polega na tym, że mimo wielu chętnych do pracy pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem osób o odpowiednich kwalifikacjach.

Dzisiejszy rynek pracy wymaga od młodzieży dużej przedsiębiorczości.

Dotyczy to wszystkich — zakładających własny biznes, a także tych, którzy chcą pracować na etacie. Młodzi ludzie muszą zadbać o swoją przyszłość zawodową jeszcze na etapie studiów.

— Pamiętajmy, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprzedajemy pracodawcy swoje umiejętności, a nie dyplom wyższej uczelni. To one stanowią o naszej wartości na rynku — mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

— Już na studiach warto pomyśleć o podjęciu pracy tymczasowej. Im więcej kompetencji zdobędziemy na tym etapie życia, tym wyższa nasza wartość rynku pracy. Wówczas znalezienie stałego zatrudnienia w wymarzonej firmie po zdobyciu dyplomu będzie o wiele prostsze.

Możliwość łączenia pracy z nauką zapewniają studentom umowy o pracę tymczasową, które gwarantują wszystkie przywileje pracownicze, a jednocześnie elastyczność wymiaru czasu pracy. Dlatego należy się zastanowić, czy nie pozostawić możliwości stosowania umów cywilnoprawnych przy zatrudnianiu studentów.

— Stosowanie umów terminowych jest w Polsce nadużywane, to prawda. Jednak pomysł wycofania tego typu formy zatrudnienia to pójście o jeden most za daleko. Sama umowa o pracę tymczasową zapewnia wszystkie gwarantowane przez prawo przywileje pracownicze. Jej likwidacja doprowadzi do usztywnienia rynku i zmniejszenia elastyczności zatrudnienia. Zabije to rynek pracy studentów, którzy dzięki zatrudnieniu tymczasowemu mogą łączyć naukę z pracą — podkreśla Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany przez Work Service

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Oskładkowanie umów śmieciowych nie poprawi sytuacji młodych