Osłabienie dolara zaszkodziło europejskim giełdom

(Marek Druś)
opublikowano: 22-02-2005, 19:06

Europejskie giełdy zakończyły wtorkowe sesje spadkami. Do pozbywania się akcji skłonił inwestorów największy od blisko sześciu tygodni spadek wartości dolara wobec euro oraz wzrost notowań ropy. W końcówce sesji indeksy zaczęły odrabiać straty dzięki dobrym danym makro w USA, ale na niewiele się to zdało.

Europejskie giełdy zakończyły wtorkowe sesje spadkami. Do pozbywania się akcji skłonił inwestorów największy od blisko sześciu tygodni spadek wartości dolara wobec euro oraz wzrost notowań ropy. W końcówce sesji indeksy zaczęły odrabiać straty dzięki dobrym danym makro w USA, ale na niewiele się to zdało.

Brytyjski FTSE 100 i francuski CAC40 traciły na zamknięciu 0,5 proc. Niemiecki DAX spadł o 0,7 proc.

Wiadomość o planach zwiększenia przez bank centralny Korei Południowej zakupów aktywów denominowanych w dolarach kanadyjskich i australijskich kosztem aktywów denominowanych w dolarze amerykańskim osłabiła ‘zielonego’. Jego kurs wobec euro spadł do najniższego poziomu od 12 stycznia tego roku. Inwestorzy zareagowali na to wyprzedażą akcji eksporterów. W dół poszedł kurs LVMH. Jeden z największych na świecie producentów dóbr luksusowych ponad jedną czwartą sprzedaży realizuje na amerykańskim rynku. Z tego samego powodu staniały także akcje Volkswagena i BMW.  

Słaby dolar i niższe niż zwykle o tej porze roku temperatury w USA i Europie spowodowały powrót kursu ropy w pobliże 50 USD. To spowodowało spadek notowań linii lotniczych, m.in. British Airways i Lufthansy. Koszty paliwa ustępują wielkością jedynie kosztom zatrudnienia, poinformował niemiecki przewoźnik.

Staniały akcje największych producentów stali. Inwestorzy zaczęli pozbywać się papierów Arcelora, Mittal Steel i Corusa po ujawnieniu, że japońskie koncerny stalowe zaakceptowały ponad 70 proc. podwyżkę cen rudy żelaza.

MD   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane