Osłabienie dolara zjadło zyski z akcji

TOMASZ HOŃDO starszy analityk Quercus TFI
opublikowano: 21-12-2017, 22:00

W kończącym się roku inwestorzy doświadczyć mogli ciekawego paradoksu. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że amerykańskie akcje były świetną lokatą. Indeks S&P500 zyskał prawie 20 proc., a po uwzględnieniu dywidend stopa zwrotu jest wyższa o 2 pkt. proc. Dla indeksu był to nie tylko dziewiąty rok hossy, ale również jeden z najbardziej udanych w jej trakcie (lepsze były tylko lata 2013 i 2009). Jest jedno „ale”, przynajmniej z punktu widzenia polskiego inwestora (ale nie tylko).

W tym roku mieliśmy do czynienia z wyraźnym osłabieniem dolara względem złotego — od początku roku strata wynosi około 15 proc. Rezultat jest taki, że inwestycja w instrumenty i fundusze dające ekspozycję na amerykański indeks w przeliczeniu na złote dała w tym roku około 4 proc. zysku (a od tego trzeba by jeszcze odliczyć ewentualne opłaty za zarządzanie). To już zdecydowanie mniej imponujący rezultat. Okazuje się, że tegoroczna inwestycja w amerykańskie akcje za sprawą osłabienia dolara przyniosła stopę zwrotu najniższą od pięciu lat.

Jak pod tym względem będzie wyglądał przyszły rok?

Z jednej strony S&P 500 ma za sobą dziewięć lat nieprzerwanej hossy, co w dotychczasowej historii zdarzyło się tylko jeden raz — w ostatnim roku wielkiej hossy lat 90. To sugerowałoby, że ryzyko inwestycyjne rośnie. A co z dolarem? Tutaj sytuacja wygląda zupełnie odmiennie. Mijający rok był najgorszym dla dolara względem złotego od dziesięciu lat. W kolejnym roku (2008) dolar umocnił się o — bagatela — 20 proc. Można się więc zastanawiać, czy przyszły rok przypadkiem nie okaże się już dużo lepszy dla aktywów dolarowych, choć niekoniecznie tych najbardziej ryzykownych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ HOŃDO starszy analityk Quercus TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu