Osłabienie działalności fabryk w Eurolandzie wyhamowuje

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 01-02-2023, 11:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu strefy euro wskazuje, że sytuacja powoli się poprawia, choć ten segment gospodarki pozostaje w obszarze kurczenia się, informuje Reuters.

Adobe Stock

W oszacowaniu na styczeń 2023 r. indeks PMI dla przemysłu strefy euro wzrósł do 48,8 pkt z 47,8 pkt w grudniu. Odczyt pokrył się z oczekiwaniami rynku.

Co prawda producenci nadal zgłaszali spadek produkcji i portfela zamówień w styczni, jednak sytuacja jest znacznie lepsza niż w trakcie minimum wskaźnika z października zeszłego roku – ocenił Chris Williamson, główny ekonomista w S&P Global.

Indeks mierzący produkcję, który wchodzi w skład złożonego PMI postrzeganego jako dobry wskaźnik kondycji gospodarczej, wspiął się do 48,9 pkt, najwyższego poziomu od czerwca poprawiając się z grudniowej wartości 47,8 pkt. Niemniej jednak był to ósmy z rzędu odczyt poniżej 50 pkt oddzielających rozwój od kurczenia się.

Indeks mierzący liczbę nowych zamówień zbliżył się do przełomowego punktu, a fabryki zwiększyły zatrudnienie w szybszym tempie. Znalazło to odzwierciedlenie w indeksie przyszłej produkcji, który w styczniu wzrósł do 58,2 z 53,8 pkt osiągając najwyższy poziom od 11 miesięcy.

Strefa euro odnotowała rozwój w ostatnich trzech miesiącach 2022 r., unikając recesji, z PKB rosnącym w czwartym kwartale o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane