Ośmiu chce kupić ciepłownię w Słupsku

Zbigniew Marecki
opublikowano: 22-08-2001, 00:00

Ośmiu chce kupić ciepłownię w Słupsku

Zarząd Słupska ujawnił listę firm, które chcą kupić udziały w spółce Energetyka Cieplna w Słupsku. W poniedziałek ma on zdecydować, z którymi oferentami będzie prowadzić dalsze rozmowy.

Na liście oferentów znalazło się osiem firm. Są to: spółka SFW Energia z Gliwic, International Water New Zeland z Londynu, Dalkia Temika z Warszawy, Sydkraft ze Szwecji, MVV ESOO Polska z Warszawy, Stadwerke Leipzig z Niemiec oraz Zespół Elektrociepłowni Wybrzeże z Gdańska i Zakład Energetyczny w Słupsku.

W najbliższy poniedziałek zarząd miasta zdecyduje, z którymi oferentami będą prowadzone dalsze rozmowy. Według Jerzego Wandzla, wiceprezydenta Słupska, do dalszych rozmów przejdą maksymalnie czterej oferenci.

— Gdyby udziały EC kupił słupski ZE, to i tak nie powstanie supermonopol, bo obie firmy będą funkcjonować samodzielnie. Powstanie holdingu dziś jest nieopłacalne finansowo — skomentował wiceprezydent.

EC to jedna z najlepszych firm w Słupsku. W pierwszym etapie władze miejskie chcą uzyskać od inwestora za pewien procent udziałów fundusze, które zamierzają wydać na rozwój infrastruktury komunalnej. Dopiero w drugim etapie zamierzają pozwolić na podniesienie przez inwestora kapitału, który będzie przeznaczony na inwestycje wewnątrz spółki. W praktyce chodzi o rozwinięcie działalności ciepłowni o produkcję energii elektrycznej w oparciu o gaz.

Na prywatyzację zgodziła się także załoga. Zarząd spółki wynegocjował już ze związkami zawodowymi pakiet socjalny. Teraz czeka na decyzję zarządu miasta, który pełni wobec spółki rolę zgromadzenia wspólników. Zarząd miasta chce we wrześniu ogłosić przetarg na sprzedaż udziałów. W tej procedurze jego doradcą będzie firma W. Frąckowiak i partnerzy.

Słupska EC istnieje od 25 lat. W 1992 r. przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę miejską, która funkcjonuje w granicach miasta. Obecnie sieć ciepłowni ma długość 66 km. Spółka dysponuje trzema kotłowniami, z których jedna jest przygotowywana do sprzedaży. Łącznie ich moc zainstalowana wynosi 159,38 MW. W EC pracuje prawie 250 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Marecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ośmiu chce kupić ciepłownię w Słupsku