Ośmiu chętnych na Małopolską sieć

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 15-12-2011, 00:00

TP, Polkomtel, Netia, Dialog, Hawe, MNI, Telekomunikacja Novum i Huawei powalczą o szerokie pasmo.

Małopolska Sieć Szerokopasmowa (MSS) otworzyła koperty od firm zainteresowanych inwestycją w budowę 3 tys. km szkieletowej sieci światłowodowej w województwie.

— Wpłynęło osiem zgłoszeń, wciąż je analizujemy. Ale chcemy do wszystkich ośmiu chętnych wysłać zaproszenia do składania ofert wiążących — mówi Sławomir Kopeć, szef spółki celowej, jaką jest MSS.

Inwestor ma podnieść kapitał MSS. Może wnieść pieniądze i aport rzeczowy w postaci infrastruktury. Szacowany na 200 mln zł projekt ma 30 mln EUR dofinansowania unijnego. Wstępne deklaracje potencjalnych chętnych były bardzo ostrożne, więc ośmiu chętnych to dużo. Z informacji „Pulsu Biznesu” wynika, że na liście są Telekomunikacja Polska, Polkomtel, Netia, Telekomunikacja Dialog, Hawe, MNI, Telekomunikacja Novum i Huawei.

TP, Netia, powiązany z nią Dialog, Hawe i MNI nie są zaskoczeniem. Huawei również uczestniczy w wielu tego typu procesach w innych województwach. Interesujący jest udział w procesie Polkomtela, który podobno wcześniej był zainteresowany analogicznym procesem na Warmii i Mazurach. — Nie komentujemy — mówi Katarzyna Meller, rzecznik Polkomtela. W procesie uczestniczy też Telekomunikacja Novum.

— Rozwój infrastruktury daje nam możliwość dostępu do szerszego grona abonentów — mówi Monika Wicińska, rzecznik Telekomunikacji Novum.

Novum — jak mówi się w branży — jest powiązana z Wasko, spółką z branży IT. Ta ostatnia złożyła najniższą cenowo ofertę na budowę współfinansowanej z funduszy unijnych Regionalnej sieci szerokopasmowej województwa dolnośląskiego, o wartości 148,9 mln zł. Wasko wraz z Fonbudem i firmą Jacek Dudek Telenet ma duże szanse na budowę sieci szerokopasmowej o długości ok 1,8 tys. km. Ma na to czas do września 2013 roku. A jakie terminy przewiduje Małopolska?

— Firmy będą miały teraz czas na zbadanie spółki. Na oferty wiążące czekamy do 16 stycznia. Zakładamy, że najpóźniej do końca marca wyłonimy partnera do tej inwestycji — mówi Sławomir Kopeć. Cała sieć powinna być gotowa w 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane