Osobowości mówią, milczą

Teat
12-01-2007, 00:00

Tylko niektóre teatry to mają. Na przykład Teatr Polonia ma Krystynę Jandę.

Właścicielkę i aktorkę zarazem — magnes przyciągający ludzi.

Czy Krystyna Janda odpoczywa? Wątpliwe. Chyba jedynym miejscem, gdzie może na chwilę przysiąść, jest scena teatralna. A i tu najczęściej nie daje sobie (ani widzom) chwili wytchnienia. Krzyczy, miota się, gestykuluje, napina mięśnie i w bardzo charakterystyczny sposób potrząsa głową. Pewnie dla odpoczynku wybrała sobie następną rolę. Winnie ze „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta przez cały spektakl siedzi unieruchomiona w kopcu. W I akcie do pasa, w II — nawet po szyję.

Rola ta z odpoczynkiem nie ma nic wspólnego. Eliminując ruch postaci, wymaga intensywnej gry gestem, głosem, mimiką, rekwizytem. Tylko wielkie aktorstwo jest w stanie sprostać dwugodzinnemu monologowi. Jeszcze większej maestrii potrzeba na dwugodzinne, prawie bezsłowne, słuchanie tej opowieści. Niema obecność wymaga nie lada osobowości aktorskiej. Niewdzięcznej roli Williego podjął się Jerzy Trela. Para wybitnych aktorów spotyka się na scenie po raz pierwszy.

Przedstawienie reżyseruje Piotr Cieplak i jest to jego pierwsze spotkanie z twórczością Becketta — po kilku wcześniejszych przymiarkach. Cieplak jest twórcą intrygującym, który w teatrze szuka najprostszych i najbliższych człowiekowi spraw. Potrafi też w prosty, przejrzysty sposób przekazać swoje intencje, a to wyróżnia go spośród innych inscenizatorów. Zapowiada się kolejne ciekawe przedstawienie w prywatnym Teatrze Polonia. Nawet jeśli krytyka będzie kręcić nosem, publiczność najpewniej będzie walić drzwiami i oknami, by zobaczyć swoją ukochaną aktorkę. A i wielbiciele Jerzego Treli nie opuszczą okazji, by posłuchać, jak można milczeć w teatrze...

Teatr Polonia w Warszawie,

spektakle: 12-19 I, godz. 20.00,

bilety 022-622-21-32, e-mail:

bilety@teatrpolonia.pl, w internecie: www.ticketonline.pl, www.eBilet.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Teat

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Osobowości mówią, milczą