Osoby fizyczne nie płacą rat i rachunków

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 12-09-2012, 00:00

Zaostrzenie przez banki kryteriów udzielania kredytów klientom indywidualnym zmniejszyło dynamikę zadłużenia gospodarstw domowych.

W II kw. przyrost zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów wyniósł „zaledwie” 11 mld zł, podczas gdy przed kryzysem kwartalne wzrosty sięgały 25-30 mld zł. Co więcej, polityka banków jest tak surowa, że obserwowane są nawet spadki kredytowego zadłużenia. W czerwcu 2012 r. dynamika wyniosła -3,2 proc.

— Od prawie półtora roku banki udzielają coraz mniej kredytów konsumpcyjnych. To oznacza, że gospodarstwa domowe zaciągają mniej kredytów niż wynosi suma bieżących spłat ich zobowiązań, wyłączając odsetki. Słabnie również dynamika zadłużenia w przypadku kredytu na cele mieszkaniowe. Obecne przyrosty tego zadłużenia wynoszą jedynie 12 proc., podczas gdy przed trzema miesiącami sięgały jeszcze 16 proc., a w okresie przedkryzysowym dochodziły do 60 proc. — podaje dr Piotr Białowolski, współautor raportu „Sytuacja na rynku consumer finance”, z którego pochodzą powyższe dane.

Konsumenci mniej chętnie sięgają po kredyt. Przed kryzysem o kredycie bankowym na zakup mieszkania myślało aż 90 proc. Polaków. 65 proc. ubiegało się o pożyczkę na samochód. Dziś o kredyt hipoteczny skłonnych jest ubiegać się zaledwie 60 proc. konsumentów, a o wsparciu finansowym na kupno samochodu myśli 40 proc. Polaków.

Niezapłacone raty i rachunki

Mimo spadku liczby kredytów udzielanych klientom indywidualnym, dług wobec banków wciąż stanowi największy odsetek zadłużenia konsumentów (prawie 25 proc.) Nieco mniej (ponad 23 proc.) przypada na niezapłacone rachunki za energię, gaz, wodę, a także nieuregulowane kary za jazdę bez biletu. Konsumenci duże problemy mają także z płatnościami za telefony (stacjonarne i komórkowe) oraz telewizję. To właśnie takie osoby trafiają do Rejestru Dłużników ERIF (biura informacji gospodarczej należącego do Grupy Kruk).

— Największa grupa dłużników w rejestrze ERIF to ludzie mający problemy z uregulowaniem płatności za usługi telekomunikacyjne i inne media, raty kredytów i pożyczek, alimentów czy składek na produkty ubezpieczeniowe — wymienia Iwona Słomska, członek zarządu Kruk.

Najwięcej dłużników mieszka w województwach śląskim i mazowieckim. Natomiast najlepiej z regulowaniem płatności radzą sobie mieszkańcy województw opolskiego i podlaskiego. Jak wynika ze statystyk Krajowego Rejestru Długów, największe problemy ze spłata długów mają osoby w wieku 26-35 lat (prawie 1/3 wszystkich dłużników) oraz 39-45 lat (prawie 25 proc.).

Chcą oszczędzać

Są jednak pozytywne sygnały. Coraz więcej Polaków deklaruje chęć odkładania pieniędzy.

— Poprawia się klimat do oszczędzania, co oznacza zwiększenie zainteresowania gospodarstw domowych różnymi jego formami. Dodatkowo gospodarstwa domowe deklarują, że w nadchodzącym roku będą w stanie zwiększyć swoje oszczędności — mówi Piotr Białowolski.

Przyrost liczby oszczędzających gospodarstw domowych może przyczynić się do zwiększenia liczby udzielanych kredytów. Będzie to rezultat większej ilości wolnych środków w bankach.

10,1

mln zł Tyle wynosi zobowiązanie dłużnika rekordzisty figurującego w Rejestrze Dłużników Grupy Kruk.

5147

zł Tyle wynosiła średnia wartość długu konsumenckiego obsługiwanego w pierwszej połowie 2012 r. przez grupę Kruk

21 425

zł A tyle średnio zalegali przedsiębiorcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu