Ostatni dzwonek, by sięgnąć po 33 mln zł na promocję

opublikowano: 01-02-2013, 00:00

W szranki o unijne pieniądze mogą stanąć firmy z pięciu sektorów. Każda dostanie zwrot 75 proc. kosztów udziału w targach.

Jeśli masz w planach wystawianie swojej firmy na imprezach targowych w Polsce i za granicą, możesz znacznie ograniczyć wydatki, biorąc udział w tzw. branżowych programach promocji. W ich ramach Ministerstwo Gospodarki organizuje konkursy z dotacjami, w których rozdziela wśród przedsiębiorców dotacje z poddziałania 6.5.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (6.5.2).

W puli obecnie trwającego naboru jest prawie 33 mln zł. Jeśli przedsiębiorcy chcą sięgnąć po te pieniądze, powinni się pośpieszyć — wnioski można składać tylko do najbliższego czwartku.

Kto może się ubiegać

Konkurs dotyczy pięciu sektorów. Najwięcej pieniędzy czeka na przedsiębiorstwa z branży kosmetycznej — 11 mln zł. Kwota 6 mln zł zostanie podzielona wśród przedsiębiorców zajmujących się stolarką okienną i drzwiową, a 5,8 mln zł to budżet dla branży jubilersko-bursztynniczej. Na sektor specjalności żywnościowych przeznaczono 4,9 mln zł, a dla producentówsprzętu medycznego i aparatury pomiarowej — 4,7 mln zł. Najniższa kwota dotacji nie została wyznaczona. Górną określa limit pomocy de minimis — według niej przedsiębiorca, który składa wniosek, w obecnym i dwóch poprzednich latach podatkowych nie może otrzymać wsparcia wyższego niż 200 tys. EUR. W przypadku firm prowadzących biznes w sektorze transportu drogowego pomoc limit pomocy jest o połowę mniejszy. Natomiast każda firma biorąca udział w branżowym programie promocji może liczyć na dofinansowanie nawet 75 proc. poniesionych wydatków.

Każdy branżowy program obejmuje zestaw wydarzeń targowych, na których firmy będą prezentowały swoje towary i usługi. To okazja, aby poznać nowych partnerów biznesowych, podpisać nowe umowy i zobaczyć nowości technologiczne ze swojej branży.

Co najmniej połowa

Co ważne, przedsiębiorca, który decyduje się na udział, musi uczestniczyć w co najmniej połowie wydarzeń zapisanych w programie. Nie można więc złożyć wniosku o dofinansowanie promocji w tylko jednych wybranych przez siebie targach. Konkurs dopuszcza możliwość udziału w każdej imprezie wystawienniczej dwóch osób z przedsiębiorstwa. Dofinansowanie mogą dostać przedsiębiorcy mający siedzibę na terytorium Polski, w szczególności osoby prowadzące działalność na własny rachunek, firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem lub inną działalnością oraz spółki lub konsorcja prowadzące regularną działalność gospodarczą. Wnioski o dofinansowanie można składać osobiście lub przesyłać pocztą do Departamentu Wdrażania Programów Operacyjnych Ministerstwa Gospodarki.

7.02 Tego dnia mija termin składania wniosków w konkursie.

WIĘCEJ INFORMACJI

Departament Wdrażania Programów Operacyjnych Ministerstwo Gospodarki plac Trzech Krzyży 3/5 00-507 Warszawa tel.: +22 693-58-44 faks.: +22 693-40-55

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu