Ostatni dzwonek na wysokie odsetki

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 07-08-2014, 00:00

Letnie promocje lokat zastępują te sprzed kilku miesięcy, ale jest ich coraz mniej. Depozyty tracą na atrakcyjności lub znikają z bankowych ofert

Widmo obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) krąży nad bankami, a raczej ich klientami.

FOT. MW
FOT. MW

— Choć dokonane gdzieniegdzie cięcia odsetek jasno wskazują, że banki coraz poważniej biorą pod uwagę scenariusz obniżenia przez RPP stóp procentowych, to nie mogą one zbyt gwałtownie zmniejszać zysków z lokat. Już teraz widać, że klienci z miesiąca na miesiąc coraz mniej chętnie wpłacają oszczędności na depozyty terminowe — mówi Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec czerwca na lokatach zgromadzono 273,3 mld zł — zaledwie 0,2 proc. (0,55 mld zł) więcej niż na koniec maja.

Tylko dla nowych

Większym zmianom oparły się tylko lokaty miesięczne i dwumiesięczne, zwłaszcza przeznaczone dla nowych klientów. Na czele pierwszych w dalszym ciągu utrzymuje się oferta BNP Paribas i jego Prosta Lokata z oprocentowaniem 3 proc. w skali roku, na którą można wpłacać od 1 tys. zł do pół miliona złotych. Lokaty mogą zakładać zarówno nowi, jak i obecni klienci banku, ale pod warunkiem, że wpłacą na depozyt nowe oszczędności. W przypadku lokat dwumiesięcznych w dalszym ciągu najlepszą propozycję ma Deutsche Bank ze swoją db Lok@tą, ale tylko dla klientów, którzy zdecydują się na założenie konta dbNET. Pozostali dostaną odsetki o połowę niższe niż promocyjne 5 proc.

Z promocji nie zrezygnował jeszcze Meritum Bank, który klientom zdecydowanym na złożenie Prostego Konta Osobistego umożliwia założenie Lokaty na Start, z której odsetki będą wynosiły, podobnie jak w Deutsche Banku, również 5 proc. w skali roku. O 0,5 pkt proc. mniej oferuje na powitanie Getin Bank.

Mogło być gorzej

W rankingu lokat trzymiesięcznych nadal prowadzi Idea Bank z Lokatą Happy, mimo że odsetki z niej zostały obniżone z 5 do 4,75 proc. Na depozyt można wpłacać, podobnie jak na db Lok@tę — od 1 do 10 tys. zł. W przeciwieństwie do propozycji konkurentów nie trzeba zakładać konta w Idea Banku, ale z oferty mogą skorzystać tylko nowi klienci. Zmianie oprocentowania nie uległy natomiast czteroprocentowe lokaty: bezkarna w BGŻOptimie i mobilna w Banku Millennium. W tym ostatnim posiadacze konta 360º mogą liczyć nawet na 4,5 proc. Na lokatach trzymiesięcznych w szesnastu bankach można zarabiać ponad 3 proc., a średnia dla dziesięciu najlepszych wynosi ponad 3,8 proc. — nie jest więc najgorzej.

Zwłaszcza w porównaniu z liczonym przez BGŻOptimę Indeksem Realnego Oszczędzania, z którego wynika, że realne zyski z lokat rocznych spadają. Teraz wynoszą 0,89 proc., podczas gdy przed miesiącem było to 0,93 proc. Oznacza to, że próg realnej opłacalności depozytów wynosi 2,22 proc. Ernest Lachowski, analityk BGŻOptima, jest jednak nastawiony optymistycznie.

— W przypadku lokat, po obserwowanym na początku ubiegłego miesiąca spadku średniego oprocentowania, wróciło ono do poziomów zbliżonych do notowanych przed miesiącem. Ma to zapewne związek z lipcowym posiedzeniem RPP, na którym nie tylko nie obniżono stopy referencyjnej, ale oddalono tę decyzję w czasie słowami prezesa NBP Marka Belki, który stwierdził, że RPP nie musi gorączkowo myśleć o obniżce stóp — tłumaczy ekspert. Wskaźnik IRO uwzględnia nominalne oprocentowanie skorygowane o prognozowany wzrost cen i 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych.

Mniejszy, lepszy

Średnie oprocentowanie depozytów najbardziej zaniżają największe banki, takie jak Pekao czy PKO BP, w których na wielu depozytach można liczyć na odsetki, które nie pokryją nawet dzisiejszej niskiej inflacji. Piotr Matuszewski, prezes firmy doradczej Professional Benchmark Consulting, podkreśla, że najlepszą ofertę mają małe i średnie banki. Liderami są: BIZ Bank, Meritum Bank, Idea Bank, Getin Noble Bank, Toyota Bank oraz Plus Bank. — W przypadku dużych banków klient musi czekać na promocję do momentu, aż bank zauważy, że poziom depozytu spada. Wówczas się reflektuje i oferuje wyższe. Dziś takie zadowalające oprocentowanie to 3,5-3,6 proc. — mówi Piotr Matuszewski.

Z takim wystartował w nowej promocji mBank. Na sześciomiesięcznej lokacie Mocny Sierpniowy oferuje do 22 września 3,5 proc. Oferta jest przeznaczona dla nowych wpłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane