Ostatni mogą być pierwsi

Sebastian Gawłowski, Maciej Zbiejcik
opublikowano: 08-01-2008, 00:00

Wytypowaliśmy 10 spółek, które mają szansę odbić się od dna

Głęboka korekta na giełdzie w drugim półroczu zdecydowanie przetrzebiła grono liderów wzrostów. Wyceny wielu firm stopniały do poziomów, które można uznać za atrakcyjne. „PB” przedstawia dziś po raz trzeci noworoczny ranking „Wczoraj maruderzy, jutro liderzy”. W styczniu sporządzamy subiektywne zestawienie spółek, których akcje w całym 2007 r. przyniosły inwestorom stratę, ale rokują nadzieję na przełamanie złej passy. Ubiegły rok, po raz pierwszy od kilku lat hossy na GPW, wystawił wiele firm na ciężką próbę. Szukaliśmy wśród nich takich, które w tym roku powinny udowodnić, że stać je na więcej.

Nasze zestawienie otwiera Elstar Oils. „PB” wskazywał już w grudniu, że rusza rynek biopaliw, a Elstar wiele na tym zyska. Umowa z Lotosem i ostatnie dynamiczne zwyżki kursu potwierdzają nasze prognozy. Wśród blue chipów stawiamy na Bioton. Ostatnio firma uplasowała nową emisję po 0,9 zł, którą objęli wybrani inwestorzy. W wynikach powinny się uwidocznić rezultaty dotychczasowych inwestycji firmy. Wilbo wygrało naszą noworoczną ankietę w kategorii „kupuj spekulacyjnie” („PB” z 2.01). Analitycy spodziewają się, że spółka może wreszcie zostać przejęta. Orzeł Biały, recyklingowa firma, nie zaliczy początku giełdowej kariery do udanych. Jednak powinna zdecydowanie poprawiać wyniki.

W związku ze spodziewanym znaczącym wzrostem w branży informatycznej warto się zastanowić nad Sygnity, informatyczną spółką odradzającą się powoli, ale konsekwentnie. Można prognozować, że wreszcie ruszy informatyzacja administracji państwowej. Fundusze unijne na wsparcie informatyzacji powinny również wspomagać inwestycje średnich przedsiębiorstw, dla których ofertę ma Teta. Mięsna firma Duda chciałaby na pewno jak najszybciej zapomnieć o ubiegłym roku. Teraz szansą dla spółki powinny być spodziewane zmniejszenie podaży żywca wieprzowego i wzrost cen mięsa. Ponadto firma chce wysłać na GPW swoje spółki: Makton i Rosan Agro.

Kompap zapowiada na ten rok zdecydowany wzrost sprzedaży i rozwój biznesu przy wsparciu nowego właściciela. Waldemar Lipko jednocześnie kontroluje firmę Grand, również działającą w branży papierowo-poligraficznej. Zapowiada chęć zwiększania udziału w Kompapie. Należy jednak pamiętać, że firma czeka od października na zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Finansowego prospektu nowej emisji. Wiele działo się w ubiegłym roku w notowaniach BBI Development, ale w przekroju całych dwunastu miesięcy spółka zanotowała stratę. W tym roku spodziewany jest start projektów inwestycyjnych i pierwsze zyski z działalności. Firmą interesują się fundusze. Ostatnio zaangażowanie zwiększał BPH TFI. W naszym zestawieniu umieści- liśmy również Sfinksa. Dobre wyniki jednej z największych sieci restauracji w kraju powinny zapewnić takie czynniki, jak wzrost konsumpcji i turystyki. Firma coraz odważniej wychodzi za granicę. Być może uda jej się przejąć jakąś sieć z ciekawym formatem.

Elstar Oils

- Przełom: Ten rok może okazać się przełomowym dla Elstar Oils, którym zarządza Stanisław Rosnowski. Wreszcie rozkręca się instalacja biopaliwowa, przez którą spółka w ubiegłym roku notowała straty. Elstar, wykorzystując swoje zdolności produkcyjne, może nawet podwoić roczną sprzedaż, z około 300 do 600 mln zł.

100

tys. ton Tyle wynoszą

roczne zdolności produkcyjne

biokomponentów estrowych w Elstar Oils.

Wczoraj maruderzy, jutro liderzy

Pozostałe spółki, na które warto zwrócić uwagę

Sygnity

107,9

mln zł Tyle straciła informatyczna firma w trzech pierwszych kwartałach minionego roku.

- Kłopoty finansowe Sygnity sprawiły, że w 2007 r. inwestorzy pozbywali się akcji stołecznego integratora. Kurs spadł o kilkadziesiąt procent. Ostatnio pojawiły się raporty analityczne zachęcające do kupna walorów spółki. Analitycy są zadowoleni z wdrażanego programu naprawczego.

BIoton

Adam Wilczęga

prezes

- Wycena spółki spadła w 2007 r. prawie o 60 proc. Był to najgorszy wynik wśród giełdowych blue chipów. Ostatnie inwestycje we wrześniu i październiku to dowód, że firma nadal ma wielkie ambicje. Bioton kupił udziały w dwóch włoskich spółkach, Pharmatex Italia i Fisiopharma, i utworzył joint venture z firmami biotechnologicznymi w Indiach, Rosji i Finlandii.

OrzeŁ Biały

14,2

proc. - Tyle wynosi rentowność netto firmy po trzech kwartałach 2007 r.

- Z powodu nerwowości na giełdzie akcje spółki nie cieszyły się wielkim wzięciem. Na inwestorach większego wrażenia nie robi nawet wskaźnik P/E około 8. Ale Orzeł Biały, zajmujący się recyklingiem akumulatorów i innych materiałów ołowionośnych, ma ciekawe perspektywy. Firmie sprzyjają wysokie ceny ołowiu i rosnąca liczba samochodów na drogach.

PKM Duda

Maciej Duda

prezes

- W 2007 r. silny złoty i tani żywiec wieprzowy z Zachodu podcięły Dudzie skrzydła. Ale kłopoty mięsnego giganta wydają się przejściowe i wynikają z zawirowań na rynku w całej Europie. Sytuacja powinna się zmienić już w tym roku. Spodziewany jest spadek podaży mięsa i tym samym wzrost marż. Rynek skorzysta też na zniesieniu rosyjskiego embarga.

Wilbo

-Rybna spółka od dłuższego czasu nie rozpieszcza wynikami. Za to jest wdzięcznym tematem do spekulacji o zmianie właściciela. Najpierw

bezskutecznie chciał ją przejąć Pamapol. Później sporo mówiło się o mariażu z Seko. Nic z tego nie wyszło. Ostatnio w akcjonariacie Wilbo pojawił się inwestor finansowy — Trigon Capital, estoński fundusz, obecny już w konkurencyjnym Graalu.

Kompap

2,4

mln zł Tyle spółka zarobiła na czysto w pierwszych trzech kwartałach 2007 r.

Firma od lat przynosiła straty. W ubiegłym roku zmienili się jej właściciel i zarząd. Zaprezentowali nową strategię i prognozy wyników (spółka ma zarobić w tym roku 4 mln zł). Jednym z elementów nowej strategii jest rozszerzanie oferty handlowej, m.in. dzięki przejęciom.

Sfinks

-47,6

proc. O tyle spadły notowania spółki w 2007 r.

Giełdowa korekta mocno dała się we znaki spółce prowadzącej sieć restauracji. Ale kryzys notowań może być przejściowy, o ile przez rynek nie przejdzie jeszcze głębsza korekta. W tym roku atutem łódzkiej spółki może okazać się zapowiadany wzrost konsumpcji i turystyki.

BBI Development

W 2007 r. BBI Development, podobnie jak wielu innych deweloperów, poznał smak przeceny. Fundusz jest w trakcie realizacji kilku projektów deweloperskich, z których pierwsze zyski może czerpać już w przyszłym roku. Smak zysków może okazać się zachętą dla inwestorów.

TETA

69

proc. O tyle spółka poprawiła w pierwszych dziewięciu miesiącach 2007 r. zysk operacyjny.

Wrocławski producent oprogramowania w szybkim tempie poprawia wyniki i ma się coraz lepiej. Kursu to nie wzrusza. Być może spodziewane, rosnące

nakłady w branży informatycznej będą w stanie poprawią nastawienie do tego sektora i tym samym do Tety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski, Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu