Ostatni szturm na pieniądze z UE

Monika Niewinowska
opublikowano: 23-05-2005, 00:00

Zgodnie z przewidywaniami, pieniędzy na wsparcie inwestycji w małych i średnich firmach wystarczyło tylko na pierwsze trzy terminy ich rozdziału.

Nie minął jeszcze rok od momentu uruchomienia programów finansowanych z funduszy strukturalnych, adresowanych do małych i średnich przedsiębiorstw, a budżet najpopularniejszego działania — wspierającego inwestycje — już świeci pustkami. Na szczęście nie jest to jedyna forma wsparcia przeznaczona dla przedsiębiorstw. Dostępne są jeszcze środki obniżające koszty specjalistycznego doradztwa.

Cień nadziei

O dotacje z działania 2.3 „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez inwestycje „ubiegało się — w trzech kolejnych rundach aplikacyjnych — 17 tys. przedsiębiorców. Z pierwszej grupy liczącej 6,5 tys. wniosków dotację otrzyma 713 projektów. W drugiej turze spośród 7,8 tys. chętnych wyłoniono na razie niecałe 5,5 tys. projektów, które przeszły ocenę formalną. Ocena ekonomiczno-techniczna i merytoryczna jeszcze trwają. Trzecia runda zakończyła się w piątek, 20 maja, i nie ma jeszcze informacji na temat ilości złożonych wniosków. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) uznała jednak za bardzo prawdopodobne, że po wyłonieniu najlepszych projektów trzech rund aplikacyjnych budżet programu już się wyczerpie.

— Ewentualne wznowienie przyjmowania wniosków jest uzależnione od zwiększenia budżetu programu, pojawienia się oszczędności wynikających z realizacji podpisanych umów lub też niezakontraktowania obecnie dostępnego budżetu. Informacje o ewentualnym wznowieniu przyjmowania wniosków o dotacje inwestycyjne pojawią się na stronie internetowej PARP co najmniej na dwa miesiące przed upłynięciem nowego terminu składania wniosków — mówi Aleksandra Sztetyłło z PARP.

130 mln do wzięcia

Szanse na uzyskanie dotacji inwestycyjnej są już co prawda znikome, nie należy jednak zapominać, że nie jest to jedyny rodzaj pomocy, na jaki mogą liczyć mali i średni przedsiębiorcy. Drugie działanie skierowane bezpośrednio do nich to 2.1 „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez doradztwo“. Minimalna wartość dotacji w tym działaniu to 2,5 tys. zł. Maksymalna pomoc może wynosić nawet 250 tys. zł. Dotacje są przyznawane na zakup usług doradczych dotyczących zasad prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej, jakości, innowacji i nowych technologii, wprowadzania produktów na nowe rynki, tworzenia sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw, łączenia się firm oraz pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności.

— Zainteresowanie działaniem 2.1 utrzymało się na podobnym poziomie w pierwszej i drugiej rundzie aplikacyjnej. W drugiej zmniejszyła się jednak liczba wniosków odrzuconych przez Regionalne Instytucje Finansujące z powodu błędów formalnych, co świadczy o ich wyższej jakości. Pomimo niskiego odsetka wykorzystania środków w pierwszej rundzie można szacować, że zwiększy się on w rundzie drugiej. Jej wyniki nie są jeszcze znane — raport przekażemy do zatwierdzenia instytucji zarządzającej prawdopodobnie w tym tygodniu, a więc jeszcze przed terminem wymaganym rozporządzeniem. Po zatwierdzeniu wyników oceny niezwłocznie poinformujemy o nich wnioskodawców — mówi Izabella Wójtowicz, kierownik Zespołu Instrumentów Doradczych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Mimo że Polska jest w Unii Europejskiej od ponad roku, do dyspozycji została nam jeszcze ostatnia pula środków z funduszy przedakcesyjnych.

Phare 2003

Prawdopodobnie w czerwcu zostaną uruchomione programy finansowane z Phare 2003. Łączna wartość środków dostępnych dla przedsiębiorców będzie wynosić 25 mln EUR.

— Podobnie jak w przypadku Phare 2002 przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji środki na obniżenie zarówno kosztów usług doradczych, jak i inwestycji w środki trwałe. Programy będą podzielone na część regionalną oraz ogólnopolską. Zasady ubiegania się o wsparcie będą analogiczne, obowiązujące przy programach finansowanych z Phare 2002 — mówi Aleksandra Sztetyłło.

W drugiej połowie czerwca „PB” wyda specjalny dodatek na temat programów Phare 2003. Patronem dodatku jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a głównym sponsorem Fortis Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ostatni szturm na pieniądze z UE